Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
25.06.2018

10. ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA SZAJNY

Artysty związanego z Teatrem Ludowym od początku jego istnienia oraz dyrektora Teatru.

Dziś mija 10. rocznica śmierci Józefa Szajny - artysty związanego z Teatrem Ludowym od początku jego istnienia.

Wybitnego scenografa i dyrektora Teatru Ludowego w latach (1963-66). Scenografie Józefa Szajny to bardzo osobisty język artystyczny oparty na kubistycznych, mocnych formach przestrzennych i abstrakcyjnych bryłach, to "archipelagi psychik ludzkich", jak mówił o nich sam autor. To w końcu nieustanne zmaganie z wojenną traumą, wspomnieniem obozu koncentracyjnego, którego więźniem był Szajna.
Dlatego w jego pracach tak wiele obdartych i wypalonych horyzontów, mocnych struktur, które dawały poczucie osaczenia i zagrożenia.

Prezentujemy zbiór zdjęć z naszego archiwum, dokumentujących scenografie Józefa Szajny, głównie do spektakli Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego.

Józef Szajna jest również autorem logotypu Teatru Ludowego, który już ponad 60 lat jest naszym znakiem firmowym.

fot. Wojciech Plewiński, archiwum Teatru Ludowego

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej