Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
30.04.2014

5 MAJA RYSZARD HOROWITZ W TEATRZE LUDOWYM

75. urodzinom Ryszarda Horowitza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków oraz oficjalne zamknięcie otwartej w 1957 roku. ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z HOROWITZEM 5 MAJA O GODZ. 13.00 - Osiedle Teatralne 34

75. urodzinom Ryszarda Horowitza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków oraz oficjalne zamknięcie otwartej w 1957 roku Majówka z Ryszardem Horowitzem to dobry pomysł na nieszablonowe spędzenie długiego weekendu.

RYSZARD HOROWITZ

horowitz1_500
 
75. urodzinom Mistrza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne. Wśród nich nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków.

Horowitz zamknie też oficjalnie wystawę w Teatrze Ludowym. Artysta otworzył ją już w latach 50. XX wieku, następnie została usunięta, ale po dziś dzień nie została zamknięta przez autora zdjęć.

Planowana jest też wystawa RH75 w Pałacu Sztuki w Krakowie - 75 prac wybranych przez Horowitza. A także spotkanie w miejscu, gdzie mały Rysio Horowitz wkradał się przez okno do węgla. Mowa o Piwnicy pod Baranami. Na jednym z przedstawianych zdjęć można będzie zobaczyć kobietę w ciąży, żonę Horowitza - pierwsze tak odważne zdjęcie kobiety w ciąży zrobione w latach 70. W latach 80 Demi Moore pojawiła się na okładce jednego z magazynów w stanie błogosławionym, było to duże wydarzenie i stworzona historia. Jednakże ona nie była pierwsza.

ryszardhorowitzfotografie_500

Program:

- 30 Kwietnia 2014 godz. 12.00 - Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Sala Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego,Pałac Wielopolskich, plac Wszystkich Świętych 3-4, Kraków

- 5 maja 2014 godz. 13.00 - Zamknięcie "wystawy" z roku 1957, Teatr Ludowy, osiedle Teatralne 34, Nowa Huta


- 5 maja 2014 godz. 17.00 Otwarcie wystawy RH75, Pałac Sztuki Towarzystwa, Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Pl. Szczepański 4, Kraków

- 6 maja 2014 godz. 13.00 Spotkanie w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie, ul. Mlaskotów 6, Kraków

- 6 maja 2014 godz. 20.00 Spotkanie w Piwnicy Pod Baranami, Otwarcie wystawy Lesława Pizło, Koncert Jazz Band Ball Orchestra, Rynek Główny 27

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
żródło:Gazeta Wyborcza

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz. Ostatnio otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Fotografia stała się Jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz mając wtedy siedemnaście lat w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do USA.
W listopadzie 1967 otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej