Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
30.04.2014

5 MAJA RYSZARD HOROWITZ W TEATRZE LUDOWYM

75. urodzinom Ryszarda Horowitza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków oraz oficjalne zamknięcie otwartej w 1957 roku. ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z HOROWITZEM 5 MAJA O GODZ. 13.00 - Osiedle Teatralne 34

75. urodzinom Ryszarda Horowitza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków oraz oficjalne zamknięcie otwartej w 1957 roku Majówka z Ryszardem Horowitzem to dobry pomysł na nieszablonowe spędzenie długiego weekendu.

RYSZARD HOROWITZ

horowitz1_500
 
75. urodzinom Mistrza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne. Wśród nich nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków.

Horowitz zamknie też oficjalnie wystawę w Teatrze Ludowym. Artysta otworzył ją już w latach 50. XX wieku, następnie została usunięta, ale po dziś dzień nie została zamknięta przez autora zdjęć.

Planowana jest też wystawa RH75 w Pałacu Sztuki w Krakowie - 75 prac wybranych przez Horowitza. A także spotkanie w miejscu, gdzie mały Rysio Horowitz wkradał się przez okno do węgla. Mowa o Piwnicy pod Baranami. Na jednym z przedstawianych zdjęć można będzie zobaczyć kobietę w ciąży, żonę Horowitza - pierwsze tak odważne zdjęcie kobiety w ciąży zrobione w latach 70. W latach 80 Demi Moore pojawiła się na okładce jednego z magazynów w stanie błogosławionym, było to duże wydarzenie i stworzona historia. Jednakże ona nie była pierwsza.

ryszardhorowitzfotografie_500

Program:

- 30 Kwietnia 2014 godz. 12.00 - Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Sala Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego,Pałac Wielopolskich, plac Wszystkich Świętych 3-4, Kraków

- 5 maja 2014 godz. 13.00 - Zamknięcie "wystawy" z roku 1957, Teatr Ludowy, osiedle Teatralne 34, Nowa Huta


- 5 maja 2014 godz. 17.00 Otwarcie wystawy RH75, Pałac Sztuki Towarzystwa, Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Pl. Szczepański 4, Kraków

- 6 maja 2014 godz. 13.00 Spotkanie w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie, ul. Mlaskotów 6, Kraków

- 6 maja 2014 godz. 20.00 Spotkanie w Piwnicy Pod Baranami, Otwarcie wystawy Lesława Pizło, Koncert Jazz Band Ball Orchestra, Rynek Główny 27

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
żródło:Gazeta Wyborcza

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz. Ostatnio otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Fotografia stała się Jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz mając wtedy siedemnaście lat w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do USA.
W listopadzie 1967 otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

Popularne

16.10.2019

TEATR LUDOWY REALIZUJE ZADANIE O NAZWIE: "ZAKUP WYPOSAŻENIA DLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI KULTURALNO - EDUKACYJNEJ NA DUŻEJ SCENIE TEATRU LUDOWEGO.ETAP 2.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie jest również finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
22.09.2019

FESTIWALOWE SELFIE

Pozdrowienia ze spektakli "Zmowa milczenia" oraz "Sekretne życie Friedmanów", "Salto w tył", "Tożsamość WIla", "Sędziowie".

Zobacz więcej
19.09.2019

KULISY PRACY NAD PLAKATEM

"Krakowska lekkość bytu" w reż. Łukasza Czuja

Zobacz więcej