Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
29.10.2015

60 spektakli na 60-lecie, czyli taniej do Teatru Ludowego

Teatr. W grudniu najstarsza nowohucka scena będzie obchodziła w sumie aż trzy jubileusze, a jeszcze w październiku zaprasza na premierę ?Kartoteki? Tadeusza Różewicza....


28 października 2015 
Wacław Krupiński
Dziennik Polski


Teatr. W grudniu najstarsza nowohucka scena będzie obchodziła w sumie aż trzy jubileusze, a jeszcze w październiku zaprasza na premierę „Kartoteki” Tadeusza Różewicza.

Zbliżający się do jubileuszu 60-lecia Teatr Ludowy zaprasza 30 października na premierę „Kartoteki” Różewicza, a w listopadzie proponuje teatromanom „60 spektakli na 60-lecie”, przy czym na większość z nich bilety będą znacznie tańsze niż zazwyczaj. - Przygotowaliśmy bardzo precyzyjnie projekt „60 spektakli na 60-lecie”, pragnąc, by przez ów jubileuszowy miesiąc, dzięki ministerialnemu programowi „Kultura dostępna”, sprzedawać bilety znacznie tańsze. Niestety, z powodu wyraźnie mniejszej dotacji z Narodowego Centrum Kultury musieliśmy nasz zamysł zmodyfikować. Wsparł nas na szczęście nasz organizator, czyli miasto Kraków, dzięki czemu mogliśmy obniżyć ceny za spektakle grane w Nowej Hucie - mówi dyrektor Jacek Strama. Zatem bilety na Dużą Scenę będą po 25 zł, na grane tamże spektakle przedpołudniowe po 15 zł, a na spektakle w Stolarni po 20 zł. Łącznie na tych dwóch scenach zostanie zagranych w listopadzie aż 38 przedstawień. - Na obniżenie cen biletów na Scenie Pod Ratuszem już teatru nie było stać - dodaje dyr. Strama. Wśród prezentowanych spektakli trzy -„Królik, królik”, „Kochanowo i okolice” oraz „Duety” - będą grane po raz ostatni. Sam jubileusz Teatru Ludowego zaplanowano na sobotę, 5 grudnia, kiedy to zostanie pokazana jedna z nowszych produkcji - „Wychowanka” Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Jacek Strama ma nadzieję, że w spektaklu pojawi się Franciszek Pieczka, aktor który był w pierwszym zespole Ludowego. Zostaną zaproszeni i inni aktorzy z dawnych lat: Witold Pyrkosz, Ryszard Kotys, Wanda Swaryczewska, Eugenia Horecka... W grudniu przypadną dwa inne jubileusze. Najpierw - 15-lecie obecności na scenie „Błysku rekina”, w reżyserii Jerzego Fedorowicza. Z tej okazji w spektaklu 16 grudnia udział weźmie Katarzyna Zielińska, która zaczęła karierę na scenie w Nowej Hucie; może jeszcze ktoś inny z dawnej obsady, na tyle zmienionej, że jedynym śpiewającym w nim od początku jest Jan Nosal. 19 grudnia z kolei odbędzie się wieczór z okazji 20-lecia funkcjonowania Sceny Pod Ratuszem, przyłączonej do Ludowego za dyrekcji Jerzego Fedorowicza. Najnowszą premierę, słynną Różewiczowską „Kartotekę”, przygotowuje Marcin Kalisz. Jak nam powiedział, z tekstem tym musiał się zmierzyć. Chce pokazać nim współczesną wojnę pokoleń, wojnę polsko-polską i zrodzoną przez te zjawiska melancholię jednostki. Prowadzącą aż do depresji. Reżyser rozpisał Bohatera Różewicza na osiem postaci. Spektakl powstaje w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym w ramach projektu „Strefy kontaktu 2016”, poświęconego twórczości dramaturgów związanych z Wrocławiem: Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza. W jubileuszowym sezonie ponadto Molierowski „Szalbierz” („Tartuffe”) w tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza w reż. Tomasza Swobody, „Wiagra” Freda Apke w reż. Tomasza Obary i nowy spektakl w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. waclaw.krupinski@dziennik.krakow.pl 

 

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej