Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
06.02.2015

AKCJA "JESZCZE ŻYJĘ" W TEATRZE LUDOWM

Seniorzy zapełniali widownię podczas prób generalnych, ale zarówno dla nich, jak i dla aktorów były to wydarzenia o randze premiery. Ostatnią taką okazją była czwartkowa próba generalna spektaklu "Ballada o Nowej Hucie" w reż. Piotra Waligórskiego w Teatrze Ludowym.

http://wiadomosci.onet.pl/krakow/akcja-dla-seniorow-wizyty-w-teatrze-i-operze/4q7ze


Kilkuset krakowskich seniorów oglądało za darmo spektakle w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej w ramach akcji "Jeszcze żyję!", organizowanej przez krakowskiego lekarza-społecznika Mikołaja Spodaryka.

Seniorzy zapełniali widownię podczas prób generalnych, ale zarówno dla nich, jak i dla aktorów były to wydarzenia o randze premiery. Ostatnią taką okazją była czwartkowa próba generalna spektaklu "Ballada o Nowej Hucie" w reż. Piotra Waligórskiego w Teatrze Ludowym.

- Widzowie przychodzą odświętnie ubrani, dla nich to jest święto i w związku z tym dla nas to też jest święto. Wzajemnie dodajemy sobie energii. Widzowie mogą zobaczyć spektakl, a my go przetestować - powiedział dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie Jacek Strama.

Projekt "Jeszcze żyję!", realizowany przez lekarza Mikołaja Spodaryka jest adresowana do ludzi w podeszłym wieku. Zakłada bezpłatne wizyty na spektaklach teatralnych i operowych oraz na próbach generalnych. Jego celem jest aktywizacja kulturalna, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.

- Nie godzę się na beznadziejne wegetowanie ludzi, którzy kiedyś byli aktywni i twórczy, a dla których teraz zabrakło pieniędzy, pomysłu czy fantazji. Marzę, aby Kraków stał się stolicą ludzi wrażliwych i dobrych, niezapominających o nikim tylko dlatego, że jest stary, niesprawny i już niepotrzebny. Nie pozwólmy, aby schyłek życia odzierał z radości i wzruszeń, pamiętajmy, oni też kiedyś kochali i byli kochani, a teraz jeszcze żyją! - apeluje dr hab. n. med. Mikołaj Spodaryk, ordynator oddziału leczenia żywieniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu i profesor Akademii Krakowskiej. W 2014 roku Mikołaj Spodaryk wysłał prośby do krakowskich teatrów o umożliwienie seniorom bezpłatnych wizyt na próbach generalnych.

- Biletów się wtedy nie sprzedaje, a spektakle i tak się muszą odbyć. Grają aktorzy w kostiumach i pełnych dekoracjach, a widownia jest pusta. Jej zapełnienie nie stwarza żadnych obciążeń finansowych dla teatru – wyjaśnił Mikołaj Spodaryk.

Na prośbę odpowiedziała Opera Krakowska i zaprosiła kilkudziesięciu seniorów na studencki spektakl dyplomowy "Wesele Figara". Potem miejsca zaoferował Teatr Ludowy w Nowej Hucie.

 - Byłem wtedy w stresie, bo nie wiedziałem, czy ktoś przyjdzie. Przyszło 250 osób; na kolejną próbę - 280 osób, a ostatnio ponad 300. Wtedy zacząłem się denerwować, czy miejsc wystarczy dla wszystkich. Widziałem i łzy wzruszenia, i radości, widzowie dziękowali mi za okazję wyjścia do teatru, w którym nie byli od 15 lat i nie liczyli, że jeszcze w ogóle będą. We własnym gronie czuli się swobodnie i bezpiecznie; aktorzy powiedzieli mi, że dla nich próba generalna zamieniła się w premierę z odświętnie ubraną publicznością - powiedział doktor Spodaryk.

Doktor organizował wcześniej imprezy charytatywne dla dzieci wiejskich i ubogich w ramach trwającej 5 lat akcji "Szaleństwa Doktora Spodaryka".

PAP, mw

Popularne

15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej
27.03.2019

JUŻ NIE MOŻEMY TEGO DŁUŻEJ PRZED WAMI UKRYWAĆ...

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zdradzamy Wam przedsmak tego nad czym pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie. 12 kwietnia otworzymy wystawę zaprzyjaźnionej z nami Klaudyny Schubert , której zdjęcia mogliście podziwiać już nieraz na naszej stronie.

Zobacz więcej