Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
13.01.2015

BALLADA O NOWEJ HUCIE - PROLOG

Świat z przeszłości i teraźniejszość płynnie się przenikają. Te dwie rzeczywistości nie funkcjonują oddzielnie, ale mają na siebie wpływ. Każdy mógł być przecież każdym z przeszłości. To przecież to samo miasto.

Procesja ludności. Po chwili zatrzymują się i znajdują zwłoki Bezrobotnego Fistulki z wbitym do głowy zamrożonym martwym królikiem. Podnoszą je i kładą na ławce. Po chwili pojawia się światło z nieba. Bezrobotny Fistulka zmartwychwstaje. Widać poruszenie.

OFF: Na początku był niebytu beton. W galaktykach wirujących mieszał go Pan, potem po trochu nabierał i w formy myśli swoich wlewał tak robił świat. Ubabrał się, umęczył, no to dnia siódmego chciał sobie trochę odpocząć chyba, co nie! Patrzy, a tu w galaktycznej betoniarce trochę ciapy szarej jeszcze Mu się kręci i zaraz jak nic - zastygnie! A wtenczas Wszechświat cały skamienieje - i zmarnuje się robota Jego! - Co z tą resztówką zrobić mam, żeby mi się grucha nie „zabiła"? - zmartwił się Pan. - W szalunek myśli jakiej wlać, skoro żadnej nie mam pod ręką, bom wszystkie zużył i nic do głowy już mi nie przychodzi? A tu grucha się kręci, niebytu beton gęstnieje, trzeba się szybko decydować, wiadomo! Idei żadnej już nie mając, formy ani sensu, spuścił Pan resztę pulpy szarej na końcu świata, jak nikt nie widział. Tak powstało nasze Miasto.

(Genesis według Heńka Pajęczarza)

img_2870001_400_02img_2900001_400_03


img_2950001_400img_3448001_400


Świat z przeszłości i teraźniejszość płynnie się przenikają. Te dwie rzeczywistości nie funkcjonują oddzielnie, ale mają na siebie wpływ. Każdy mógł być przecież każdym z przeszłości. To przecież to samo miasto.img_3385001_400img_3463001_400

 

 

 

Piotr Waligórski

BALLADA O NOWEJ HUCIE

na podstawie książek Lidii Amejko „Żywoty świętych osiedlowych” i Hanny Sokołowskiej „Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie”

 

Reżyseria i oprac. muz.: Piotr Waligórsk

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Wanda Kowalska

Przygotowanie wokalne: Marta Bizoń

konsultacje muzyczne: Piotr Piecha

 

występują

Józef Drukarz – Andrzej Franczyk

Heniek Tragarz Sensu – Piotr Pilitowski/Piotr Franasowicz

Pan Bóg, Wysłannik Niebios, Wcisło, Egon, Szopenchałer – Krzysztof Górecki

Belcia, Babcia – Iwona Sitkowska

Marianna, Andżelika – Kinga Suchan (gościnnie)

Adaś, Bezrobotny Fistulka – Mikołaj Chroboczek (gościnnie)

Kryspina Ostatnia Karmicielka Słowa, Wuefistka, Matka Wioletty – Marta Bizoń

Patryk Pogromca Pustki – Sebastian Oberc (gościnnie)

Wioletta, Apolonia – Gabriela Oberbek

Poldek, Szymon Chałupnik – Jan Nosal


 


  

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej