Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
14.09.2016

Jesteśmy wśród trzech najlepszych!

- "Miarka za miarkę? ? w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w finale konkursu Radia Kraków ?Transfer 2016?

GRAMY 24 WRZEŚNIA. JUŻ TERAZ MOŻESZ KUPIĆ BILET ONLINE

Trzy finałowe spektakle konkursu Radia Kraków „Transfer 2016” wybrane. Laureata poznamy 20 września.

Z teatralnej sceny do radiowego studia - znamy już 3 finalistów drugiej edycji konkursu Radia Kraków na najważniejszy małopolski spektakl sezonu „Transfer 2016”. Na liście finalistów  znalazł się spektakl dla dzieci, poruszające widowisko o odchodzeniu i śmierci oraz adaptacja Szekspira. Nagrodą w konkursie „Transfer 2016” jest przeniesienie zwycięskiego spektaklu teatralnego do radiowego studia i wyprodukowanie go w formie słuchowiska. Premierowo zaprezentowane zostanie ono podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2016 i na antenie Radia Kraków.

Podczas wyboru finałowej trójki „Transferu 2016”, dla redakcyjnego jury najważniejsze były: artystyczna wartość spektaklu, ważność i nośność podejmowanych tematów, oryginalne brzmienie (muzyka, efekty akustyczne) oraz dbałość o słowo. Z listy nadesłanych na konkurs spektakli, po burzliwej dyskusji jury wybrało te, które spełniają te kryteria najpełniej. To w kolejności alfabetycznej:

- "Miarka za miarkę” – w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatr Ludowy,
- "O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” w reżyserii Iwony Jery, Teatr Bagatela,
- "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha, Teatr Łaźnia Nowa.

Spośród finalistów konkursu, najlepszy spektakl sezonu 2015/2016 wybierze kapituła w składzie: prof. Małgorzata Sugiera (profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki), Anna Róża Burzyńska (teatrolożka, redaktorka „Didaskaliów”), dr Maciej Stroiński (filmoznawca, autor bloga „Teatr jest cute”), Wojciech Markiewicz (reżyser radiowy), Konrad Szczebiot (krytyk teatralny, doradca do spraw teatru oraz narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Ewa Ziembla (reżyser radiowy – Radio Kraków) i Justyna Nowicka (dziennikarka Radia Kraków, sekretarz kapituły konkursu). Laureat „Transferu 2016” ogłoszony zostanie  na antenie Radia Kraków 20 września po godz. 21.00 w programie „Koło kultury”.

Konkurs „Transfer 2016 – spektakl sezonu w Radiu Kraków”, to druga odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłania najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie realizowany jest w formie radiowego słuchowiska. Laureatem pierwszej edycji konkursu "Transfer 2015” był głośny spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Szczegóły:
http://www.radiokrakow.pl/kultura/mamy-finalowa-trojke-konkursu-transfer-2016/


 

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej