Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
07.08.2013

NOWY SEZON. ZAPOWIEDZI

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?! No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym.

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?!

No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym. Będą to „Sarenki” Tomasa Svobody. Autor osobiście wyreżyseruje spektakl, zaprojektuje scenografię i przygotuje oprawę muzyczną. Mamy więc prawo oczekiwać, że w absolutnie każdym wymiarze tej sztuki będzie wesoło.
Chociaż sama opowiedziana w niej historia wydaje się dość smutna, bo oto spotyka się czterech życiowych nieudaczników: dyrygent, który w wypadku stracił powieki, cierpiący na gigantyzm mykolog, niespełniony wynalazca i zakompleksiony urzędnik „skarbówki”. Jednak w teatrze najbardziej beznadziejną sytuację zawsze może uratować Deus ex machina i oto zjawiają się cztery zaczarowane sarenki, aby spełnić po jednym życzeniu każdego z pechowców…
 
Kolejnym wydarzeniem na naszej scenie będzie benefis teatrofila, Dariusza Domańskiego. Wśród zaproszonych gości znajdą się największe znakomitości krakowskiego i nie tylko krakowskiego teatru.

Następne premiery będą natomiast rozwinięciem hasła „Sąsiedzi bliżsi i dalsi”, które określiło wybory repertuarowe tego sezonu.

Po spotkaniu z humorem naszych południowych sąsiadów spojrzymy na północ. „Moja ABBA” Tomasza Mana w reżyserii autora przywoła czasy kiedy naszymi muzycznymi idolami byli członkowie szwedzkiego zespołu muzycznego.

Wiosenna premiera szekspirowskiego „Hamleta” będzie poprzez osobę reżysera, Krzysztofa Minkowskiego, wykształconego w Niemczech odwoływała się do kultury naszych zachodnich sąsiadów. Natomiast sama interpretacja sztuki spróbuje połączyć duński Elsynor z Nową Hutą…

Oczywiście w tych zestawieniach nie możemy pominąć naszego wielkiego sąsiada ze Wschodu. Rosyjska komedia Nikołaja Erdmana „Samobójca” weźmie na warsztat Kolumbijczyk Giovanny Castellanos.
Tematyka tej przewrotnej komedii może okazać się swoistym panaceum na trudne czasy. To sztuka o tym, dlaczego nie przestawaliśmy żyć, chociaż wszystko popychało nas do samobójstwa – powiedziała kiedyś o „Samobójcy” Nadieżda Mandelsztam.
 
A na zakończenie sezonu jeszcze autorska sztuka Andrzeja Sadowskiego zatytułowana nomen omen „Sąsiedzi”!

Popularne

10.12.2018

"LOKOMOTYWĄ PRZEZ ŚWIAT" - PREMIERA

Nasza druga sobotnia premiera odbyła się na Scenie Stolarnia i zachwyciła zarówno zgromadzone dzieci jak i dorosłych, którzy długo oklaskiwali twórców oraz występujących: Patrycję Durską oraz Pawła Kumięgę.

Zobacz więcej
10.12.2018

"MISTRZ I MAŁGORZATA" - PREMIERA

W sobotę 8 grudnia premierą "Mistrz i Małgorzata" zainaugurowaliśmy XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia".

Zobacz więcej
04.12.2018

SPÓŁDZIELNIA

Za nami kolejne spotkanie w ramach Spółdzielni Teatralnej./Zdjęcia

Zobacz więcej