Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
07.08.2013

NOWY SEZON. ZAPOWIEDZI

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?! No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym.

Mimo że letnie upały wciąż nie odpuszczają, my już myślimy o jesieni i nowym sezonie. A rozpocznie się on nad wyraz wesoło, bo kogóż z nas nie bawią czeskie komedie…?!

No i właśnie taki na wskroś przesiąknięty czeskim humorem spektakl otworzy sezon 2013/14 w Teatrze Ludowym. Będą to „Sarenki” Tomasa Svobody. Autor osobiście wyreżyseruje spektakl, zaprojektuje scenografię i przygotuje oprawę muzyczną. Mamy więc prawo oczekiwać, że w absolutnie każdym wymiarze tej sztuki będzie wesoło.
Chociaż sama opowiedziana w niej historia wydaje się dość smutna, bo oto spotyka się czterech życiowych nieudaczników: dyrygent, który w wypadku stracił powieki, cierpiący na gigantyzm mykolog, niespełniony wynalazca i zakompleksiony urzędnik „skarbówki”. Jednak w teatrze najbardziej beznadziejną sytuację zawsze może uratować Deus ex machina i oto zjawiają się cztery zaczarowane sarenki, aby spełnić po jednym życzeniu każdego z pechowców…
 
Kolejnym wydarzeniem na naszej scenie będzie benefis teatrofila, Dariusza Domańskiego. Wśród zaproszonych gości znajdą się największe znakomitości krakowskiego i nie tylko krakowskiego teatru.

Następne premiery będą natomiast rozwinięciem hasła „Sąsiedzi bliżsi i dalsi”, które określiło wybory repertuarowe tego sezonu.

Po spotkaniu z humorem naszych południowych sąsiadów spojrzymy na północ. „Moja ABBA” Tomasza Mana w reżyserii autora przywoła czasy kiedy naszymi muzycznymi idolami byli członkowie szwedzkiego zespołu muzycznego.

Wiosenna premiera szekspirowskiego „Hamleta” będzie poprzez osobę reżysera, Krzysztofa Minkowskiego, wykształconego w Niemczech odwoływała się do kultury naszych zachodnich sąsiadów. Natomiast sama interpretacja sztuki spróbuje połączyć duński Elsynor z Nową Hutą…

Oczywiście w tych zestawieniach nie możemy pominąć naszego wielkiego sąsiada ze Wschodu. Rosyjska komedia Nikołaja Erdmana „Samobójca” weźmie na warsztat Kolumbijczyk Giovanny Castellanos.
Tematyka tej przewrotnej komedii może okazać się swoistym panaceum na trudne czasy. To sztuka o tym, dlaczego nie przestawaliśmy żyć, chociaż wszystko popychało nas do samobójstwa – powiedziała kiedyś o „Samobójcy” Nadieżda Mandelsztam.
 
A na zakończenie sezonu jeszcze autorska sztuka Andrzeja Sadowskiego zatytułowana nomen omen „Sąsiedzi”!

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej