Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
27.10.2008

PO I PRZED PREMIERĄ

24 PAŹDZIERNIKA na Scenie Pod Ratuszem odbyła się premiera spektaklu ŚMIESZNY STARUSZEK Tadeusza Różewicza. To "komedia w dwóch odsłonach", napisana w 1963 roku, przywołująca sytuację jakby z sali sądowej. Saruszek wygłasza długi monolog, będący zarazem (…)

24 PAŹDZIERNIKA na Scenie Pod Ratuszem odbyła się premiera spektaklu ŚMIESZNY STARUSZEK Tadeusza Różewicza. To \"komedia w dwóch odsłonach\", napisana w 1963 roku, przywołująca sytuację jakby z sali sądowej. Saruszek wygłasza długi monolog, będący zarazem mową obrończą, summą jego poglądów oraz spowiedzią życia. Jak można domniemywać, został oskarżony przez sąsiadów o nieobyczajność, zaczepianie i podglądanie małych dziewczynek oraz naganne zachowania we własnym domu, zwłaszcza zabawy lalkami…
W odautorskich uwagach na temat realizacji sztuki Tadeusz Różewicz napisał: \"Należy unikać wszelkich elementów groteskowych\". Rzeczywiście, opowieść Staruszka dowodzi, że życie jest najlepszym reżyserem groteskowych sytuacji.
Jako Śmieszny Staruszek Stanisław Berny
Reżyseria Jakub Porcari
Opieka scenograficzna Elżbieta Krywsza
zapraszamy na kolejny spektakl 8 listopada o godz. 19.00


A 12 grudnia kolejna premiera. Tym razem na Dużej Scenie.

\"Pół żartem, pół sercem\" Kena Ludwiga

Ta inteligentna komedia, jak sam tytuł sugeruje, inspirowana jest kinowym przebojem lat 50. ubiegłego wieku, „Pół żartem, pół serio” Billy`ego Willdera \" z Marilyn Monroe, Jackiem Lemmonem i Tonym Curtisem.
Podobnie jak w filmie, bohaterami są dwaj bezrobotni artyści. W tym przypadku - aktorzy. Chałturzą na prowincji, prezentując z miernym skutkiem \"skrócone wersje\" szekspirowskich dramatów. Jednak kiedy bieda zagląda im w oczy, postanawiają wykorzystać swoje aktorskie umiejętności w życiu. Dowiadują się bowiem, że leciwa milionerka chce przekazać w spadku fortunę swoim zaginionym siostrzenicom, które ostatni raz widziała, kiedy były małymi dziewczynkami. Dla aktorów brzmi to jak intratne wyzwanie. Prosty plan zaczyna się jednak komplikować. Na horyzoncie pojawią się kobiety, wobec których mężczyźnie trudno pozostać obojętnym, nawet jeśli właśnie ma na sobie damskie fatałaszki…

Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
Scenografia: Anna Sekuła
Muzyka: Krzysztof Szwajgier
Występują: Maja Barełkowska, Iwona Sitkowska, Katarzyna Tlałka, Andrzej Franczyk, Jan Nosal, Piotr Piecha, Piotr Pilitowski, Tomasz Schimscheiner, Marcin Stec

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej