Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
25.11.2013

REKORDOWY WEEKEND

W czasie mijającego weekendu nasz Teatr odwiedziła rekorodowa ilość 2.088 widzów.Zmotywowani Państwa zainteresowaniem zapraszamy ponownie na nasze spektakle!

W czasie mijającego weekendu nasz Teatr odwiedziła rekorodowa ilość 2.088 widzów.
 
Zmotywowani Państwa zainteresowaniem zapraszamy ponownie na nasze spektakle!

Już w nabliższy piątek i sobotę w repertuarze  "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna"

dsc01288_400dsc01294_400


Władza ludowa dbała nie tylko o rozwój ideowy, ale również kulturalno-oświatowy wszystkich obywateli. Do lokalnych kolektywów robotniczo-chłopskich co rusz trafiały więc dyrektywy obligujące miejscowy aktyw partyjny do zorganizowania – oczywiście poprawnych politycznie – wydarzeń kulturalnych. I tak aktywiści spółdzielni w Głuchej Dolnej postanowili się „odświeżyć kulturowo”, przygotowując przedstawienie. Przypadek sprawił, że wybór padł na „Hamleta”.

dsc_7358_400_01dsc_7190_400

Reżyserem wybrany został wiejski nauczyciel, który tak rozdał szekspirowskie role, że charaktery wykonawców niebezpiecznie nałożyły się na charaktery postaci. Sekretarz organizacji partyjnej Bukara, lokalny satrapa i oszust został Klaudiuszem, a jego zausznik, szara eminencja we wsi ma zagrać role Poloniusza. Hamletem natomiast zostaje Joca, młody chłopak, którego ojciec padł ofiarą fałszywych oskarżeń ze strony partyjnych kacyków. Ta „teatralna” walka o dobre imię ojca staje się głęboką metaforą walki z hipokryzja i ideowym zakłamaniem o prawo i prawdę.

dsc01325_400_01dsc01279_400 

przekład: Stanisław Kaszyński
reżyseria: Tomasz Obara
scenografia: Andrzej Witkowski
opracowanie muzyczne: zespół OPIEWO
współpraca produkcyjna: Adam Sochacki
występują:
Mata Bukara - Kajetan Wolniewicz
Mile Puljo - Krzysztof Górecki
Andzia - Karolina Stefańska / Iwona Sitkowska
Majkaca - Małgorzata Krzysica
Macak - Jacek Wojciechowski
Joca - Piotr Franasowicz
Skunca - Piotr Pilitowski / Jacek Joniec
Simurina - Tadeusz Łomnicki
Chłopi i chłopki ze wsi Głucha Dolna - Jadwiga Lesiak, Piotr Piecha, Jan Nosal, Jacek Joniec / Jarosław Szwec

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej