Amanita Muskaria Tożsamość Wila reż. Gabriela Muskała

Scena:
Scena Pod Ratuszem
Czas trwania:
1h 40min (bez przerwy)
Cena:
normalny: 45 pln , ulgowy: 35 pln

O spektaklu

Kucharka z Kombinatu, Ronald Reagan i Lenin na jednej scenie. Niemożliwe? A jednak! Znane z absurdalnego poczucia humoru siostry – Gabriela i Monika Muskały - w swoim najnowszym spektaklu, zabierają nas w surrealną i pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż po Nowej Hucie. Nie dziwi więc, że na placu Centralnym spotykamy dawnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w Emausie – Agnieszkę z „Człowieka z marmuru”, a u psychologa – pomnik Lenina, który stracił pamięć. To, co przeszłe miesza się z teraźniejszością w zaskakujących i tragikomicznych wydarzeniach. Jeśli jesteście głodni humoru, chodźcie z nami na pierogi do Stylowej, na ryby nad Zalew Nowohucki lub weźcie udział w sentymentalnym spotkaniu po latach, na którym ludzką formę przybiorą takie ikony Nowej Huty jak: Bar Centralny, Meksyk czy zliftingowany Dom Młodego Robotnika.

premiera 2 grudnia 2017, Scena Stolarnia.
Spektakl grany na Scenie Stolarnia oraz Scenie Pod Ratuszem.

Mecenasem spektaklu jest: Arcelor Mittal.

SPEKTAKL PREZENTOWANY W RAMACH PROGRAMU TEATR POLSKA
TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA jest docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu TEATR POLSKA od 1 września do 30 listopada 2018 roku w objazd wyruszy 20 teatrów. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl

Od kwietnia spektakl grany na SCENIE STOLARNIA oraz na SCENIE POD RATUSZEM Spektakl przedstawia tragikomiczne przygody człowieka zagubionego w czasie i przestrzeni, który powraca do Miasta, by odtworzyć swoją biografię. Wydaje mu się, że z Nową Hutą był kiedyś związany. Wędruje po znanych/nieznanych sobie miejscach, odkrywa ich pamięć. Poznaje ludzi - fragmenty zaginionego świata przetrwały również w języku - pojawiają się widma wspomnień. Z okruchów przeszłości próbuje odgadnąć swoją tożsamość. Nowa Huta – niegdyś miasto młodości. Dzisiaj pamięć przeszłości jest tu równie silna co pragnienie metamorfozy, nowego początku, zmiany. Miasto wyrwało się z narzuconego projektu społeczno-urbanistycznego, a teraz wbrew prognozom nie zamiera jako „miasto starych ludzi“. Przed bohaterem sztuki odsłaniają się kolejne warstwy miejskiego „palimpsestu“, ład obok bezładu, nowoczesność obok zabobonu, racjonalność obok szaleństwa. Spektakl powstaje w oparciu o nowohuckie oral stories, czyli prawdę i zmyślenie, dokument i mit. W badaniach terenowych twórców przedstawienia wspiera grupa antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem Magdaleny Sztandary. Spektakl przygotowywany przez cały miniony sezon w ramach projektu “Życiorysy Nowej Huty”. Scenariusz powstał w oparciu o badania prowadzone przez studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz opowieści i wspomnienia nowohucian.

Twórcy

reżyseria: Gabriela Muskała
dramaturg: Monika Muskała
scenografia: Justyna Łagowska
muzyka: Dawid Sulej Rudnicki
konsultacje choreograficzne: Justyna Kaczmarska
projekcje: Sławomir Zalewski
asystent reżysera: Tadeusz Łomnicki
asystent dramaturga: Daniel Sołtysiński
asystent scenografa: Anna Rogóż
inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska / Anka Ryś

Obsada

Najbliższe spektakle

31 mar 2019 - 19:00 (nd)
Kup bilet