Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
03.12.2014

WŁAŚNIE ZACZĘŁY SIĘ PRÓBY DO NASZEGO NAJNOWSZEGO SPEKTAKLU "AMY. KLUB 27" - PREMIERA 6 MARCA NA DUŻEJ SCENIE

Klub 27 (ang. Forever 27 Club) – w kulturze masowej termin zrzeszający wpływowych muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat. Najpopularniejsi artyści swoich czasów, głównie Robert Johnson, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Kurt Cobain, zmarli w tym samym wieku, co wywołało przekonanie, że przedwczesna śmierć artystów w wieku 27 lat nie jest zwyczajna.

O "klubie" wielokrotnie pisały różne magazyny i czasopisma. Powstało wiele teorii i spekulacji na temat powodów śmierci artystów w tym samym wieku. Charles R. Cross, autor biografii o Jimim Hendrixie i Kurcie Cobainie, napisał: "Liczba muzyków zmarłych w wieku 27 lat jest niezwykła, daje bardzo dużo do myślenia. Pomimo tego, że masa ludzi umiera w różnym wieku, to jest jakaś więź między wszystkimi muzykami zmarłymi w wieku 27 lat".(Wikipedia)

Historia

Klub 27 (ang. Forever 27  Club) – w kulturze masowej termin zrzeszający wpływowych muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat. Najpopularniejsi artyści swoich czasów,   głównie Robert Johnson, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Kurt Cobain, zmarli w tym samym wieku, co wywołało przekonanie że przedwczesna śmierć artystów w wieku 27 lat nie jest zwyczajna. 

O "klubie" wielokrotnie pisały różne magazyny i czasopisma. Powstało wiele teorii i spekulacji na temat powodów śmierci artystów w tym samym wieku. Charles R. Cross, autor biografii o Jimim Hendrixie i Kurcie Cobainie napisał: "Liczba muzyków zmarłych w wieku 27 lat jest niezwykła, daje bardzo dużo do myślenia. Pomimo tego że masa ludzi umiera w różnym wieku, to jest jakaś więź między wszystkimi muzykami zmarłymi w wieku 27 lat".

 

Brian Jones, Alan Wilson, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Arlester Christian i Jim Morrison zmarli w przeciągu lat 1969-1971, jednakże fakt, iż zmarli w tym samym wieku został pominięty przez media. Okazjonalnie pojawiały się pewne wzmianki, jednakże informacje te były uważane raczej za zwykłe ciekawostki. Ponad dwie dekady później, wszystko się zmieniło wraz ze śmiercią Kurta Cobaina - wtedy to właśnie po raz pierwszy zaczęto mówić o "Klubie 27".

Według Charlesa R. Crossa, za wszelkie teorie na temat klubu przysłużyły magazyny, internet, telewizja i przede wszystkim matka Cobaina, która w wywiadzie dla The Daily World powiedziała: "Już go nie ma i dołączył do tego głupiego klubu. Mówiłam mu żeby do niego nie dołączał" - co, według Crossa, odnosiło się do Hendrixa, Joplin i Morrisona zmarłych w tym samym wieku. Jednakże, Josh Hunter i Eric Segalstad - autorzy książki The 27s: The Greatest Myth of Rock & Roll, uznali, że matce Cobaina chodziło o śmierć dwóch wujków Kurta, gdyż obydwaj również popełnili samobójstwo. Chris R. Cross uznał, że te wydarzenia doprowadziły do absurdalnej teorii spiskowej, w której to Kurt Cobain miał celowo zabić się w wieku 27 lat, by dołączyć do "klubu".

W 2011 roku, siedemnaście lat po śmierci Cobaina, Amy Winehouse zmarła w wieku 27 lat, po raz kolejny zwracając uwagę mediów na temat "Klubu 27". Trzy lata wcześniej, Winehouse wyznała, że boi się umrzeć w tym wieku.

 źródło: Wikipedia

klub 27 -elita popkultury

Lista muzyków zaliczanych do Klubu 27
pierwsza próba "Amy. Klub 27" w reż. Piotra Siekluckiego

img_2374002_512_01img_2295001_512


img_2314001_512img_2366002_512
 
img_2292001_400img_2288001_400img_2304001_400img_2246001_400

img_2319001_400img_2304001_400_01

foto: Anka Ryś

Popularne

14.05.2019

WYRÓŻNIENIE DLA ANNY PIJANOWSKIEJ NA 54. PRZEGLĄDZIE TEATRÓW MAŁYCH FORM KONTRAPUNKT 2019

Miło nam poinformować iż, Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać: wyróżnienie Annie Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie" . Gratulujemy!

Zobacz więcej
15.04.2019

"KOLACJA DLA GŁUPCA" CZYLI ROZRYWKA NA WYSOKIM POZIOMIE

Aktorzy wybrani przez Tadeusza Łomnickiego do obsady „Kolacji dla głupca” w stu procentach spełnili warunki decydujące o sukcesie spektaklu. Paweł Kumięga brawurowo i mądrze zagrał tytułowego głupca, znakomicie wtórował mu Jacek Wojciechowski w roli Bronchant. Świetną kreację nadobowiązkowego inspektora skarbowego stworzył Jan Nosal. Z wdziękiem i świadomością swoich ról zagrali Marta Bizoń, Iwona Sitkowska oraz Maciej Namysło.

Zobacz więcej
02.04.2019

MARKA RADIA KRAKÓW UROCZYŚCIE WRĘCZONA

Wyróżnienie dla Teatru Ludowego za spektakl "Salto w tył" odebrała p. Dyrektor Małgorzata Bogajewska oraz reżyser spektaklu Maćko Prusak. Bardzo dziękujemy za uznanie, a aktorom gratulujemy!

Zobacz więcej