Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
09.10.2012

WSZYSCYŚMY Z WIELKIEGO DIDEROTA – DALEKIE PODRÓŻE PO LITERATURZE!

Po premierze „Kubusia i jego pana” nasza aktorka, Karolina Stefańska, wyjeżdża na Syberię, żeby w irkuckim teatrze zagrać w rosyjskim spektaklu „Łunin czyli śmierć Kubusia Fatalisty”.

 
aktualnosci_duzy_640

Jeszcze nie opadły emocje po piątkowej premierze „Kubusia i jego pana” - hołdzie w trzech aktach złożonym Denisowi Diderotowi przez Milana Kunderę, a już jedna z naszych aktorek - Karolina Stefańska - która zagrała tutaj niewielką, ale jakże istotną jeśli chodzi o wpływ na losy najważniejszych bohaterów, rolę Agaty, przygotowuje się do spotkania z innym wcieleniem, diderotowskiego Kubusia, bardziej dramatycznym. W najbliższy czwartek bowiem, 11 października, wyjeżdża na daleką Syberię, aby tam w Irkuckim Teatrze Dramatycznym im. Ochłopkowa zagrać w spektaklu „Łunin albo śmierć Kubusia Fatalisty” Edwarda Radzinskiego w reżyserii Gienadija Szaposznikowa.

Smaczku całej historii dodaje fakt, że reżyser naszego „Kubusia…”, Włodzimierz Nurkowski, przed laty wyreżyserował też dla Teatru Telewizji „Łunina, czyli śmierć Kubusia Fatalisty”, a zagrał w tym spektaklu obecny dyrektor Teatru Ludowego, Jacek Strama. Dlatego, mimo spiętrzenia terminów, obaj panowie z pełnym zrozumieniem podeszli do syberyjskich planów młodej aktorki.

Sztuka Radzińskiego – w przeciwieństwie do dramatu Kundery – stylistycznie nawiązująca do literatury romantycznej to opowieść o ostatnich chwilach Michaiła Łunina, zesłanego na katorgę do więzienia w Akatui na dalekiej Syberii, a wcześniej adiutanta Wielkiego Księcia Konstantego i bywalca warszawskich salonów, gdzie spotkał miłość swojego życia… I tę właśnie rolę – polskiej ukochanej rosyjskiego dekabrysty, a raczej wspomnienia o niej – powierzono Karolinie Stefańskiej. To kolejny etap naszej artystycznej przyjaźni z Rosjanami znad Angary, która rozpoczęła się przed ponad trzema laty, kiedy zespół z Irkucka gościł u nas na PostSoc Festiwalu ze spektaklem „Zima” J . Griszkowca.

Potem my byliśmy nad Bajkałem, grając podczas Festiwalu Dramaturgii Współczesnej im. A. Wampiłowa „Antygonę w Nowym Jorku” J. Głowackiego. Teraz Karolina Stefańska wyjeżdża do Irkucka, a my mamy nadzieję, że spektakl, w którym zagra w Rosji będziemy też mogli pokazać na naszej scenie…

TYMCZASEM ZAPRASZAMY DO NASZEGO TEATRU NA "NASZEGO" KUBUSIA 12, 13 października oraz 9,10 listopada.

rezerwacja biletów 12 68 02 112/113

na zdjęciu Karolina Stefańska, Paweł Kumięga; foto Anka Dużyńska

kopia_img_8538_640

Popularne

16.10.2019

TEATR LUDOWY REALIZUJE ZADANIE O NAZWIE: "ZAKUP WYPOSAŻENIA DLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI KULTURALNO - EDUKACYJNEJ NA DUŻEJ SCENIE TEATRU LUDOWEGO.ETAP 2.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie jest również finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miejskiej Kraków.

Zobacz więcej
22.09.2019

FESTIWALOWE SELFIE

Pozdrowienia ze spektakli "Zmowa milczenia" oraz "Sekretne życie Friedmanów", "Salto w tył", "Tożsamość WIla", "Sędziowie".

Zobacz więcej
19.09.2019

KULISY PRACY NAD PLAKATEM

"Krakowska lekkość bytu" w reż. Łukasza Czuja

Zobacz więcej