John Maxwell Coetzee HAŃBA

Scena: Scena Stolarnia
Czas trwania: 2h Przerwa:
Cena: N: 45,00 zł U: 35,00 zł
Najbliższe
spektakle:
15 cze 2018 (pt) kup bilet
16 cze 2018 (so) kup bilet
23 cze 2018 (so) kup bilet
24 cze 2018 (nd) kup bilet

Opis spektaklu

Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Utracił, ale być może też uzyskał. Bo dopiero upadłszy tak nisko, jak tylko się da, do poziomu psa, człowiek może podjąć próbę zrozumienia, kim naprawdę jest i ile tak naprawdę warte jest jego życie. Człowiek może pohańbić się w oczach innych ludzi, ale prawdziwa hańba dotyka go dopiero w jego własnych oczach. Sam przed sobą staje się niegodny, bezwartościowy i skalany. Sam musi stanąć w obliczu wyzwania odbudowania siebie, ukonstytuowania siebie na nowo. Musi określić, kim będzie oraz czy i w jaki sposób jego hańba będzie stanowić o jego tożsamości.

Zagłębiając się w powieść Coetzee'go i stawiając kolejne pytania, odkrywamy niewygodne prawdy, które prowadzą do coraz trudniejszych pytań. O winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Ale Coetzee nie udziela odpowiedzi, tylko z ironicznym uśmiechem podsuwa nam kolejne obrazy, kolejne sceny i kolejne przemilczenia, prowadząc coraz głębiej w otchłań hańby.

Na scenie ofiary po raz kolejny stają twarzą w twarz z oprawcami, jednym i drugim udziela się głosu. Pytanie brzmi, czy ten akt może doprowadzić do pojednania, czy też stanowić będzie kolejny rozdział niekończącej się historii ludzkiego cierpienia.


267 premiera Teatru Ludowego

czerwiec 2018

Scena Stolarnia

Twórcy

przekład Michał Kłobukowski

Reżyser Marcin Wierzchowski

Dramaturg Daniel Sołtysiński

Scenograf Barbara Ferlak

Kompozytor Urszula Chrzanowska

inspicjent Anita Wilczak - Leszczyńska

Obsada

Małgorzata Kochan

Anna Pijanowska

Mariannę Zydek (gościnnie)

Piotr Franasowicz

Jan Nosal

Tadeusz Łomnicki

Patryka Palusińskiego (gościnnie)

Piotr Pilitowski


facebook twitter instagram youtube blog