MAŁŻEŃSTWO - JAPOŃSKA PARA, ROSYJSKA PARA

GOŚCINNIE
Scena: Duża Scena
Czas trwania: 1h 45 min Przerwa:
Cena: N: 50,00 zł U: 40,00 zł
Najbliższe
spektakle:
- - -

Opis spektaklu

Spektakl składa się z dwóch jednoaktówek: „Papierowa Kula” – Kinio Kisidy oraz „Niedźwiedź” – Antoniego Czechowa.

Pisarz i dramaturg Kinio Kisida tworzył na początku XX wieku, kiedy japoński teatr zaczął przyswajać sobie europejską estetykę teatru. W sztuce „Papierowa Kula” (1925) przedstawił parę małżeńską spędzającą razem niedzielę. W swoim przedstawieniu Hiroaki Yamaguchi zmniejsza przestrzeń akcji do małego podium, na którym bohaterowie zmuszeni są do współistnienia. Dialog między małżonkami jest podobny do pojedynku, w którym uczucia i nastroje szybko się zmieniają. Wspomnienia o dawnych szczęśliwych latach przeciwstawione są rozczarowaniu teraźniejszością, by doprowadzić małżonków do konkluzji, że przebaczenie osiąga się tylko przez pokorę.

Tytułowa papierowa piłka papierowa to tradycyjna japońska zabawka, elegancka i barwna kula, tak delikatna, jak małżeńskie uczucia.

Króciutka sztuka Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” (1888), to jednoaktówka którą sam autor nazwał „żartem”. Ona także opowiada o „bardzo poważnym pojedynku” między wdową Popową i kredytodawcą Smirnowem. Skomplikowane sieci, które zarzucił bohater, żeby otrzymać zwrot długu, okazują się porównywalne z urokami bohaterki. Zwycięstwo w walce przechodzi z jednej strony na drugą, by w finale zwyciężyła harmonia i zrozumienie w relacji mężczyzny i kobiety

W świecie istnieje wiele krajów i narodów, zasad i obyczajów, jednak potrzeba bycia zrozumianym jest wspólna dla wszystkich ludzi. Relacje rodzące się między mężczyzną i kobietą nie znają granic ani różnic i są oczywiste dla mieszkańców dowolnego zakątka kuli ziemskiej.

reżysera Hiroaki Yamaguchi

obsada: Daigaku Futakuti i Yuumi Hirota

 

Spektaklom będą towarzyszyły atrakcje przygotowane przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej  MANGGHA.

Twórcy

Obsada


facebook instagram youtube blog