Aleksandr Mołczanow ZABÓJCA

ARCHIWUM
Scena: Scena Pod Ratuszem
Czas trwania: 1h 25 min Przerwa: bez przerwy

Opis spektaklu

Andriej, student z prowincji, jedzie na zlecenie wierzyciela odebrać dług. Żeby nie stchórzył albo nie uciekł z pieniędzmi, otrzymuje dość niezwykłą obstawę, w drodze towarzyszyć mu będzie dziewczyna zleceniodawcy, Oksana. I jeszcze jedno – jeśli nie uda się odzyskać pieniędzy, Andriej ma zabić dłużnika. Z czasem ta odbywająca się w realnej przestrzeni podróż wkracza w obszar refleksji, lęków oraz pragnień bohaterów, by w finale zaprowadzić ich tam, gdzie zdecydowanie nie spodziewali się dotrzeć.

Autor o swojej sztuce:
Praca nad układaniem wątku trwała przez półtora roku. Miałem w pamięci cały bieg wydarzeń, nie wiedziałem tylko, w jaki sposób tę historię opowiedzieć. Jestem przede wszystkim scenarzystą, więc chciałem napisać scenariusz – lakoniczny, prawie bez didaskaliów, w stylu Roberta Bressona. Jednak nie wiedziałem, jak przekazać te wszystkie myśli, które kłębią się w głowach bohaterów podczas podróży. Zastanawiałem się nad tym, by uczynić to za pomocą głosu od autora. Później chciałem napisać opowiadanie, ale doszedłem do wniosku, że gatunek ten nie będzie w stanie oddać „ciężaru” tej historii. I pewnego razu pomyślałem sobie, by wykorzystać formalny chwyt – napisać sztukę bez żadnych didaskaliów. By wszystko – akcje bohaterów oraz ich myśli – zostały przekazane za pomocą dialogu. Pstryk – i dramat się ułożył!
Wysłałem tekst do trzystu teatrów – i cisza. Nieco później został on włączony do festiwalu „Lubimowka”, a jego prapremiera miała miejsce na scenie Teatru.doc.

Moim zdaniem dramat ten zawiera kilka elementów, które złożyły się na sukces: niezwykła forma, miłosna historia, intrygująca fabuła, zajmujące i zabawne sytuacje. Sztukę łatwo się czyta i ogląda. Poza tym Zabójca zawiera dość istotne kwestie, nad którymi widz ma możliwość zastanowienia się. Z kolei reżyserzy mają możliwość odczytania utworu na różne sposoby. Jeden może postawić akcent na miłosną historię, drugi zaś na poszukiwanie przez bohatera dróg uratowania własnej duszy.

 

 

339 premiera Teatru Ludowego

Scena Pod Ratuszem 24 maja 2013

Twórcy

przekład alicja chybińska

reżyseria / opracowanie muzyczne jarosław tumidajski

scenografia / video mirek kaczmarek

asystent reżysera patrycja durska

INSPICJENT / SUFLER MANUELA NOWICKA

Obsada


facebook instagram youtube blog