Hanoch Levin JAKOBI I LEIDENTAL

ARCHIWUM
Scena: Scena Pod Ratuszem
Czas trwania: 2h Przerwa: 1

Opis spektaklu

Jednym z najpopularniejszych ostatnio w Polsce dramaturgów jest izraelski pisarz o polskich korzeniach, Hanoch Levin. Jego bohaterowie to wrażliwcy, zmagający się z niespełnieniem, samotnością, strachem przed śmiercią, którzy potrafią jednocześnie wzbudzić śmiech i łzy. Groteskowi, a jednak sympatyczni, uwikłani w międzyludzkie zależności, tęskniący za miłością i życiem przez duże „Ż”.
„Jakobi i Leidental” Levina jest jednym z tzw. „dramatów samotnych serc”. Dwaj mężczyźni w średnim wieku, spędzający od lat czas na piciu herbaty i grze w domino, przestają być przyjaciółmi, kiedy jeden z nich postanawia zacząć żyć pełnią życia. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z przypadkowo spotkaną, niebanalną – jak się mu wydaje – kobietą… Jednak zerwana przyjaźń u progu wielkiej miłości nie oznacza wyzwolenia z zależności od drugiego człowieka. Jedynie zmienia się ona z bezpiecznej zażyłości w ryzykowną grę.
Komedia Levina jest dosadną i zabawną opowieścią o nieśmiertelnej nadziei na lepsze życie, której bohaterowie w liryczno-satyrycznych songach opowiadają o swoich tęsknotach.

 

332 premiera Teatru Ludowego

 03 lutego 2012

Scena Pod Ratuszem

 

Twórcy

Tłumaczenie Michał Sobelman

Reżyseria i opracowanie muzyczne Piotr Waligórski

Scenografia Wojciech Stefaniak

Muzyka Andrzej Bonarek

INSPICJENT / SUFLER MANUELA NOWICKA

Obsada

david leidental Andrzej Franczyk

itamar jakobi Kajetan Wolniewicz

rut szahasz Marta Bizoń


facebook instagram youtube blog