Jarosława Pulinowicz FENIKS LECI DO SŁOŃCA

ARCHIWUM
Scena: Duża Scena
Czas trwania: 1 h 45 min Przerwa: 1

Opis spektaklu

Jaka jest cena sławy? Czy warto nieodpowiedzialnie marzyć i starać się te marzenia realizować? Na pozór tak, ale przecież poszukiwanie szczęścia często kończy się bolesnym rozczarowaniem. A z drugiej strony – czy można przeżyć życie tak intensywnie, tak się nim nasycić, że stanie się ono nudne, wręcz nie do zniesienia? I że nagle najważniejszym, najpiękniejszym marzeniem stanie się marzenie o… śmierci? To pytania, które nurtują młodych, młodszych i dorosłych.

Kotka Tosia śni o karierze wielkiej gwiazdy. Skazana na monotonne życie w prowincjonalnym mieście, pragnie za wszelką cenę zmiany na lepsze. Jej przepustką do świata sztuki ma być talent wokalny oraz nieograniczona wyobraźnia. I tak pewnego dnia niespodziewanie zjawia się u Tosi mityczny Feniks, może niezbyt chętny, by pomóc kotce w realizacji jej zamierzeń, ale też nie mający serca jej odmówić. Rozpoczyna się przygoda.

W jednej chwili życie Tosi ulega całkowitej zmianie. Od nadmiaru wrażeń kręci jej się w głowie: podróże z miasta do miasta, z kraju do kraju, nowe znajomości, a przede wszystkim – upragniona popularność. Wydaje się, że drzwi do świata show-biznesu nareszcie stają przed Tosią otworem. Tym bardziej, że otwiera je sam Sir Elton John. Bohaterka zanurza się w kolorowe i ekscytujące życie celebryckiego Londynu. Jej znajomymi stają się: kotka Jude’a Law, pies Kate Winslet, a nawet DJ Królik, pupil autorki „Harry`ego Pottera” – Joanne Rowling… Targowisko próżności, zabawa do białego rana przy pulsującej muzyce, rzeczywistość salonowych pozorów oraz modowych trendów – wszystko to staje się codziennością Tosi. Czy w tym natłoku wrażeń pozostanie ona sobą – niepoprawną, nieco naiwną marzycielką, przekonaną o swym nieprzeciętnym talencie, czy też dołączy do grona trzeciorzędnych gwiazdek, objawień jednego sezonu, grzejących się w blasku sławy swoich wpływowych przyjaciół?

„Feniks leci do słońca” to współczesna przypowieść, w której każdy z młodych widzów znajdzie coś dla siebie. Ze szczególną siłą wybrzmiewa w niej wiara w ocalającą moc przyjaźni. Forma popkulturowego antymusicalu, jaką sztuce Pulinowicz nadaje reżyser, dodatkowo podkreśla jej oryginalność oraz zachęca widzów do refleksji nad fenomenem kultury masowej, kształtującej nas według utartych schematów. Ta pozornie lekka, zabawna opowieść niesie ze sobą przesłanie, którego nie sposób nie wziąć sobie do serca.
 

 

343 premiera Teatru Ludowego

31 maja 2014

Duża Scena

 

Twórcy

Tłumaczenie Jerzy Sygidus

Reżyseria, opracowanie tekstu Jarosław Tumidajski

Scenografia, video, światła Mirek Kaczmarek

Muzyka Stefan Wesołowski

Ruch sceniczny Iwona Pasińska

Ruch sceniczny Iwona Pasińska

Przygotowanie wokalne "Tosi" Piotr Piecha

Asystent reżysera Anna Popiel (PWST WRD)

Inspicjent Anita Wikczak - Leszczyńska

Sufler Martyna Rezener

Obsada

tosia Iwona Sitkowska

feniks Kajetan Wolniewicz

wróbel, kuśnierz, matylda, biała kotka martyna krzysztofik / goscinnie

chytry, lorka, elton john, czarny pudel Paweł Kumięga

szczwany, marquez, wiktor, dj królik Piotr Franasowicz

śpiewaczka helena poczykowska / gościnnie


facebook instagram youtube blog