Stanisław Wyspiański SĘDZIOWIE

Scena: Duża Scena
Czas trwania: 1 h 15min Przerwa: bez przerwy
Cena: N: 45,00 zł U: 35,00 zł
Najbliższe
spektakle:
09 mar 2018 (pt) kup bilet
10 mar 2018 (so) kup bilet
13 mar 2018 (wt) kup bilet
12 kwi 2018 (cz) kup bilet
13 kwi 2018 (pt) kup bilet

Opis spektaklu

Sędziowie – ostatni dramat Stanisława Wyspiańskiego, pisany i redagowany w obliczu ostatecznej perspektywy, śmierci – to wielki sąd nad światem.
Pisarz sięgnął po historię rodem ze współczesnej mu kroniki kryminalnej: o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. Tak rozpoczyna się bardzo czarna, gorzka opowieść o ludziach pozbawionych choćby cienia pokory, życzliwości czy empatii. Jednak w ten wątek kryminalny obok historii zdrady i dzieciobójstwa, przemocy i przekupstwa, wplecione zostają też wielkie namiętności: miłość kobiety do mężczyzny i ojca do syna. Pospolita zbrodnia nabiera na tym tle rozmiarów greckiej tragedii. Tam gdzie krzywda i zbrodnia pojawia się zemsta i kara. I choć sędziowie rozstrzygający sprawę w groteskowy sposób nie dorastają do wymiaru tragedii, w jakiej z urzędu biorą udział, próbują ferować wyroki. Mimo nich jednak na oczach widzów staje się sąd ostateczny - ostatecznie rozstrzygający o winie i karze.

Sędziowie to antyczna tragedia i współczesny mroczny thriller w jednym. Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu,  daje niezwykłe, emocjonalne zwroty akcji. Pełna napięcia fabuła przesycona jest elementami grozy i tajemniczości, mimo że to jeden z niewielu realistycznych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

364 premiera Teatru Ludowego

Premiera 21 stycznia 2018r. / Duża Scena

 

Twórcy

reżyseria Małgorzata Bogajewska

scenografia i kostiumy Barbara Ferlak

muzyka Marcin Janus

reżyseria światła Dariusz Pawelec

inspicjent / asystent reżysera Anita Wilczak - Leszczyńska

sufler Martyna Rezner

Obsada


facebook twitter instagram youtube blog