12.04.2019

SZOKUJĄCE ZNALEZISKO

Nie uwierzycie, co odkryliśmy w naszych podziemiach…

Czy znacie historię zaginionego Portretu młodzieńca? To obraz, który prawdopodobnie powstał w  XVI wieku i został namalowany przez samego Rafaela. Na początku XIX wieku trafił do sławnej kolekcji Czartoryskich, stając się jednym z jej najcenniejszym eksponatów obok Damy z gronostajem Leonarda da Vinci i Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Portret zaginął w tajemniczych okolicznościach w trakcie II wojny światowej i do dzisiaj nie został odnaleziony. 

Tymczasem, w ramach odpoczynku od przygotowań do premiery, postanowiliśmy zrobić sobie spacer po teatralnych podziemiach. Zobaczcie, co przez przypadek udało nam się tam znaleźć...

 


Już od dawna dochodziły do nas plotki, że w podziemiach teatru słychać dziwne głosy. Wiedzieliśmy, że to miejsce ma sporo lokatorów, ale nie mieliśmy pojęcia, że aż tak wysokiej rangi.

Po szybkich oględzinach postanowiliśmy zwrócić się po poradę do pobliskiego lombardu. Niestety, właściciele znają kilku Rafałów, ale żadnego Rafaela. Jeszcze nie wiemy, co zrobić z naszym znaleziskiem, więc na razie musimy go rzucić pajęczynom na pożarcie. 

 

 

Tak naprawdę naszym Rafaelem jest Ewa Mroczkowska – autorka scenografii do „Kolacji dla głupca”. Jak widzicie, jej pomysły sprawiają nam dużo radości i mamy nadzieję, że Wam też sprawią!


Szukajcie obrazu na ścianach scenografii spektaklu "Kolacja dla głupca"  (dzik wskaże wam drogę).

 

__________

#kolacjadlagłupca

Reprodukcja obrazu Rafaela "Portret młodzieńca"  jest elementem scenografii  do spektaklu  "KOLACJA DLA GŁUPCAprojektu Ewy Mroczkowskiej.

 

Francis Veber
KOLACJA DLA GŁUPCA
reż. Tadeusz Łomnicki
Premiera 12 kwietnia 2019, Duża Scena

 

tekst/ Zofia Łękawska-Orzechowska
redakcja|zdjęcia/ Anka Ryś