Blog

28.11.18 śr

ŻONY

Niektóre najwybitniejsze dzieła literatury rosyjskiej przetrwały do czasów współczesnych tylko dlatego, że żony ich autorów miały odwagę je przechować.
17.10.18 śr

PLAKAT

Jak powstaje plakat, ile pracy, czasu i energii kosztuje fotografa znalezienie odpowiedniego ujęcia? Zapraszamy w podróż wraz z ekipą spektaklu NA POCZĄTKU I NA KOŃCU CZASY.
15.10.18 pn

STREFA RADIOAKTYWNEGO ZAPOMNIENIA

Dawno już nikt nie próbuje przywrócić skażonych terenów do życia, podejmować prac rolnych, sprowadzać z powrotem ewakuowanej ludności. Państwo nie planuje obecnie oczyszczenia terenu i jego tradycyjnej eksploatacji. Władze przez pierwsze lata po awarii zamierzały wyszorować, zmyć, zeskrobać promieniowanie z porzuconych wiosek i miast, podawały nawet przybliżone terminy powrotu mieszkańców.
12.06.18 wt

#METOO

Gdyby wszystkie kobiety, które były molestowane lub seksualnie napastowane napisały "ja też" w swoim statusie, dałybyśmy ludziom pojęcie o skali tego problemu. - trzecie tekst kontekstowy do premiery Hańby w reż. Marcina Wierzchowskieo.
04.06.18 pn

KAT

Kat miał często specjalną relację z ofiarą. Skuteczna egzekucja wymagała przecież współpracy. W interesie zarówno kata, jak i ofiary było, aby wszystko przebiegło jak najsprawniej, tak aby umierający nie męczył się niepotrzebnie, a kat nie naraził się żądnej krwi publiczności.
24.05.18 cz

MANIPULACJA

Manipulacja, stronnicze oskarżenia, historie z realnego życia, białe i czarne postacie, wyroki, ofiara i kat...- pierwszy tekst kontekstowy do premiery "HAŃBY" JOHNA MAXWELLA COETZEE.
10.05.18 cz

JEŚLI NIE JESTEŚ GŁASKANY TWÓJ RDZEŃ KRĘGOWY USYCHA

W CO GRAJĄ LUDZIE Psychologia stosunków międzyludzkich Erica Berne'a
27.04.18 pt

ŚWIĘTO

Ciężko mi o tym tak po prostu napisać, najlepiej będzie, jak przeczytasz monolog Jeana, przy którym ten temat pojawia się w pełni rozwinięty:
17.04.18 wt

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Szukając literackich inspiracji do powstającego spektaklu "SALTO W TYŁ, reżyser" Maćko Prusak i dramaturżka i autorka adaptacji - Marta Giergielewicz odwołali się do mistrzów literatury czeskiej i nie tylko. W skład zestawu bazowego weszło 6 książek, które najwierniej opisują bądź tworzą kontekst spektaklu.
04.04.18 śr

KILKA PRAWD O EMILU ZATOPKU

Czeski robotnik z Koprivnic, któremu świat zawdzięcza wynalezienie treningu interwałowego.
30.03.18 pt

ZZA KULIS

Jesteśmy na półmetku prób do pierwszej wiosennej premiery. Zapraszamy do obejrzenia zza kulisowych zdjęć z sesji wizerunkowej do powstającego plakatu.
19.01.18 pt

JEWDOCHA DO SAMEGO KOŃCA WIERNA SWEJ MIŁOŚCI

Jedna z najpiękniejszych postaci kobiecych w twórczości Wyspiańskiego, tragiczna Jewdocha.
12.01.18 pt

SZUKANIE I SZPERANIE

Rozmowa z Barbarą Ferlak, scenografką spektaklu "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
27.12.17 śr

PROWOKUJE DO SZYBKIEGO FILMOWEGO MONTAŻU

Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu...
16.12.17 sb

SĘDZIOWIE

Making of - zakulisowe przygotowania do sesji zdjęciowej.
08.12.17 pt

PRZED PREMIERĄ STUDENCKĄ

W oczekiwaniu na premierę studencką prezentujemy zakulisowe zdjęcia scenografii Justyny Łagowskiej oraz tekst od Tadeusza Łomnickiego - tytułowego Wila.
30.11.17 cz

MICKIEWICZ, GAŁCZYŃSKI, LEŚMIAN, BRONIEWSKI

Fragment z WIELKIEJ IMPROWIZACJI mówiący o Nowej Hucie, prawdopodobnie!/Tryptyk: Notatki z nieudanych rekolekcji Paryskich, Londyńskich i Nowohuckich./Cudem odnaleziony wiersz Leśmiana, może pierwowzór!? /Broniewski -Tu raczej zaskoczenia nie ma.
20.11.17 pn

ZALEW NOWOHUCKI

Ostatni gość SPOTKANIA KLASOWEGO BUDYNKÓW znalazł dla nas czas. "ZALEW" był w dobrym humorze. Zaprosił nas na wędkowanie.
16.11.17 cz

CEGŁA CEGLE NIE JEST RÓWNA

Gdy powiedziano nam, że w spektaklu będziemy wykorzystywać cegły nie zrobiło to na nas wrażenia. W Teatrze można spotkać ciekawsze elementy dekoracji, lecz dwie tony pobudziły wyobraźnię.
09.11.17 cz

SPOTKANIE KLASOWE BUDYNKÓW

Co słychać w Barze Centralnym, o kim śni Stylowa i kto na kogo tu spogląda, na co skarży się Meksyk? Marzenia od Socjalnego. Aspiracje Modernity.. i gdzie właściwie jest Zalew? Making of.
30.10.17 pn

SPOTKANIE Z NIEZNAJOMĄ W KLUBIE VIOLA NA OS.MŁODOŚCI 1

Wtedy jeszcze jej nie znałem. Nie wiedziałem co robi, gdzie mieszka. Nie wiedziałem, że jest aktorką, reżyserką ..
24.10.17 wt

APOKRYF I

Z twórczego chaosu, z bezkształtnej magmy wyłaniają się cienie postaci, docierają pierwsze głosy:
10.10.17 wt

HIPNOTYCZNA SETKA

Jesteśmy po premierze - zobaczcie wszystkie emocje, które zagościły na naszych twarzach od momentu pierwszych prób, aż do premiery.
04.10.17 śr

ROZWIĄZYWANIE SZARADY

- rozmowa z Zygmuntem Koniecznym
02.10.17 pn

ZAKULISOWE SEKRETY

Wszystko nabiera kształtów, a kostiumy przestają być bezimienne.
22.09.17 pt

MAZELTOFF

Słodkości na nową drogę życia
13.09.17 śr

OPRAWA PLASTYCZNA JEST TYLKO DOPEŁNIENIEM

Pierwsze propozycje, suto zastawione stoły, budowane dekoracje, ogromne okna nie zdały egzaminu, dlatego trzeba było poszukać inspiracji gdzie indziej.
07.09.17 cz

ZAHIPNOTYZUJ MNIE

Making of - zakulisowe przygotowania do sesji zdjęciowej.
27.05.17 sb

SMS-y do EWKI

Sally szykuje się na weekend za miastem
23.05.17 wt

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.3

Przez "zaświrowanie" określałyśmy wtedy mniej niż łóżko, więcej niż buzi.
16.05.17 wt

MAKING OF!

Akt równoległy. Po prostu odrobina dobrej zabawy!
10.05.17 śr

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.2

Pewnego dnia R. był w złym nastroju w pracy i wychodząc zapytałam czy wszystko w porządku, czy w czymś mogę pomóc...
08.05.17 pn

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.1

Na początku to przecież nie myślałam o R. bo kocham G. ...
30.04.17 nd

KOTKA

Jest gorąco, emocjonalnie i zmysłowo/ zdjęcia z próby.
28.04.17 pt

FUTRZASTA SPECYFIKA RZECZY

Dziś wszystko jest już gotowe, a jeszcze parę dni temu ekipa zmagała się z oporem materii.
25.04.17 wt

TAM GDZIE JEST MIŁOŚĆ, NIE MA BIEDY

Już zaledwie trzy dni dzielą nas od drugiej Festiwalowej premiery.
14.04.17 pt

# DZINA # PARCHA # DZIAD

Zmienia się tylko język opowieści.... Druga część wywiadu z Aleksandrą Popławską reżyserką spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku".
13.04.17 cz

"KAŻDY MA SWOJEGO STEFANA"

Młode małżeństwo, sprzedaje swoje lokum w mieście. Właśnie wprowadza się do nowo wyremontowanego domu na prowincji. Jest cisza, spokój, sielanka i błogostan. Jest idealnie?!
10.04.17 pn

PONIEDZIAŁEK W PONIEDZIAŁEK

Wywiad z Jackiem Poniedziałkiem autorem tłumaczenia oraz reżyserem sztuki Tennessee Williamsa "KOTKA NA GORĄCYM BLASZANYM DACHU" - premiera 6 maja Duża Scena.
07.04.17 pt

TRZYMAJĄC KCIUKI

"Boże jacy oni młodzi, oni nie wyglądają na absolwentów, oni wyglądają jak maturzyści."
05.04.17 śr

AKTORZY JUTRA

Bacznie ich obserwujcie, bo to od waszej opinii, od waszej przychylności w kierunku ich talentu zależy czy "NOWE" w przyszłości stanie się "DOBRZE ZNANYM".
03.04.17 pn

HALUCYNACYJNE SNY

Zmienia się tylko język opowieści.... rozmowa z Aleksandrą Popławską reżyserką spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"
31.03.17 pt

WYBUCHOWY KOKTAJL

Miłość, śmierć, taniec, pożądanie, rozpacz i samotność ? czyż nie jest tak, że każdy z nas, ma w sobie koktajl tak wybuchowy, że może podpalić cały świat.
30.03.17 cz

AKT PO AKCIE

Czym jest taki skok? To AKT RÓWNOLEGŁY.
29.03.17 śr

TEMPERAMENT

Beczka prochu - która, może wybuchnąć w każdej chwili.
23.03.17 cz

NIECIERPLIWOŚĆ

O tym jak to "DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU" zakrzywiło czasoprzestrzeń.
20.03.17 pn

FESTIWAL PREMIER

Jesteście ciekawi FESTIWALU PREMIER, co, kiedy, gdzie, z kim... i dlaczego Was tu jeszcze nie ma ??
24.11.16 cz

USUNIĘTE SCENY

Podróż dobiegła końca. Ostatni tydzień prób jest zawsze tygodniem uważnego przyglądania się konstrukcji spektaklu. Wsłuchujemy się uważnie w głos pierwszych widzów - dyrekcji, kolegów z teatru, publiczności przedpremierowej - ich wrażenia zderzamy z własnymi intencjami, ...
18.11.16 pt

KALENDARIUM SPRAWY

Po 13 latach i czterech odmowach zwolnienia warunkowego, Jesse Friedman zostaje zwolniony z więzienia.
17.11.16 cz

NAJPIERW POJAWIŁ SIĘ KOLOR ŻÓŁTY

Większość rekwizytów to pamiątki. Friedmanowie bawili się, kręcili filmy, robili magiczne sztuczki....
16.11.16 śr

POSTACI #3

Dla Davida, najstarszego syna Arnolda i Elaine, kariera zawsze była ważna. Sam o sobie mówi, że najważniejsze rzeczy w jego życiu to kariera i rodzina. A pracę ma wyjątkową, ponieważ jest klaunem urodzinowym. Nie byle jakim klaunem urodzinowym zresztą...
10.11.16 cz

POSTACI #2

Elaine sama o sobie mówi, że nie spotyka jej nic dobrego. Jej rodzice rozstali się, kiedy była mała. Ojciec wstał pewnego dnia i wyszedł, zostawiając ją z matką samą...
08.11.16 wt

FILMIKI RODZINNE #3

Zamieszczamy rekonstrukcję filmu, który Friedmanowie nagrali ostatniego dnia wolności Arnolda Friedmana, w noc przed pójściem do więzienia...
04.11.16 pt

POSTACI #1

Jest rok 1987. Arnold Friedman jest głową rodziny, nauczycielem i filmowcem-amatorem. Zamiłowanie do kamery ma od dziecka i jest to zamiłowanie, które przekazał swoim synom ? Davidowi, Sethowi i Jessemu. Wspólnie bawią się i wygłupiają, tworzą skecze i krótkie filmy, które trafiają do archiwum rodzinnego...
02.11.16 śr

FILMY RODZINNE #2

Zamieszczamy kolejną odsłonę domowej produkcji rodziny Friedmanów. Film według młodzieńczego scenariusza Davida Friedmana...
01.11.16 wt

PRZESŁUCHANIE

W zeszłym tygodniu przesłuchiwaliśmy Arnolda i Jessego Friedmanów. Jak dobrze pogrzebać, to w każdym znajdziemy skazę. Czasami skaza może okazać się zbrodnią. Katolicy wierzą w przebaczenie, Żydzi wierzą w winę. To nie przypadek, że Proces napisał Kafka.
25.10.16 wt

CZAROWNICE

"Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!? to kultowa kwestia z jednego z najbardziej rozpoznawalnych skeczy Monty Pythona, w którym grupa odzianych w szkarłat inkwizytorów tropi herezję w Londynie z początku XX wieku. Z ich słów dowiadujemy się, że do arsenału inkwizycji zaliczają się trzy główne bronie: postrach...
21.10.16 pt

ARCHIWUM RODZINNE FRIEDMANÓW

Kamera była szóstym mieszkaniem domu Elaine i Arnolda Friedmanów. Częścią materiału dysponujemy, część rekonstruujemy. Zaglądając do rekonstruowanego archiwum rodzinnego, zaglądamy jednocześnie na salę prób...
19.10.16 śr

AMERYKA, AMERYKA? SPRAWA PRZEDSZKOLA McMARTINÓW

Zacznijmy od fantazji. Mieszkasz w Los Angeles, Mieście Snów, za oknem słynny znak HOLLYWOOD, ocean, plaża. Jesteś obywatelem najpotężniejszego kraju na świecie, nic ci nie grozi. Nic. Twoje dzieci uczęszczają do prywatnych szkół i przedszkoli. Przedszkole, w którym jest twoje najmłodsze dziecko, stanowi rodzinny interes, którego głową...
18.10.16 wt

MÓJ 1987

I znów przenieść się chcę w głąb czasu, choć bardziej punktowo tym razem. Rok 1987, przepołowiony moimi 11. urodzinami. Toruń. Czwarta i piąta klasa podstawówki. Przestrzeń polityczna i społeczna nie istnieją w moim 11-letnim życiu. Świat kręci się wokół szkoły, podwórka, kościoła i miłości. Co pamiętam?
17.10.16 pn

GRZEBIEMY W LATACH 80-TYCH

Grzebiemy w latach 80-tych. Podróżujemy w czasie i przestrzeni. W mojej pamięci to czas kartek żywnościowych, pięciocyfrowych numerów telefonów, Sofixów, Kaszpirowskiego, Commodore 64, teledysków w Wideotece Szewczyka, piątkowej listy przebojów w Trójce (Niedźwiedzki) i niedzielnej...
11.10.16 wt

STARTUJEMY

Spektakl-projekt. Współczesna wersja "polowania na czarownice" inspirowana nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego "Capturing the Friedmans".