04.11.2021

JEST! TU I TERAZ. I TYLKO TO SIĘ LICZY.

"Andżej Śniegu" to impresja autobiograficzna, monodram autorstwa i w wykonaniu legendy nowohuckiej sceny - Andrzeja Franczyka. To szczera i pozbawiona masek opowieść, spowiedź, wyznanie, nie pozbawione jednak pewnej dozy humoru. Autor i aktor jednocześnie podejmuje ze sceny niezwykle intymną i osobistą rozmowę z widzem.

Andżej Śniegu to opowieść o losie ludzkim. Bardzo rymuje mi się z twórczością Wiesława Myśliwskiego. To jednak biały rym albo rym mentalny, bo nie o język ani historię tu chodzi, raczej o prawdę i szczerość dotykającą ludzkiego losu. Losu z wyboru związanego z przyrodą, z ziemią i wszystkim co się z tym łączy. Więc pozwolę sobie powtórzyć za mistrzem:

„Wobec tego zacytuję panu, co ktoś powiedział o historii: ”Co mnie obchodzi historia. Mój świat jest pierwszy i jedyny”. Jest to też opowieść „O sekretach pamięci i miłości niemożliwej”

Tu jest wszystko, dzieciństwo, dorastanie, klęski i sukcesy, durne pomysły i miłość niemożliwa i niemożliwy zapał i żarliwość do ludzi, do życia, do swoich wrogów i przyjaciół. Andżej Śniegu jest totalny, jest swoim aniołem, cenzorem i klaunem samego siebie. JEST! TU I TERAZ. I TYLKO TO SIĘ LICZY. 

Mówi wprost: ktoś ci powiedział że czegoś nie potrafisz, że się do czegoś nie nadajesz, że teatr nie jest dla ciebie. Nieprawda! Nie, prawda jest taka, że to nieprawda. Otwieram drzwi i zapraszam cię do mojego życia, już przeżytego i przeżywanego… a może… okaże się to... także twoim życiem. Kto wie?! Kto wie?

Tadeusz Łomnicki

____________

#andżejśniegu

Tekst autorstwa reżysera spektaklu Tadeusza Łomnickiego. Materiał z programu spektaklu pod redakcją Marii Klotzer.

Andrzej Franczyk
ANDŻEJ ŚNIEGU / MONODRAM ŁOBUZERSKI WZNIOSŁY
reż. Tadeusz Łomnicki
Premiera Scena Pod Ratuszem 7 listopada 2021

 

red/foto Anna Ryś