WIECZÓR OTWARCIA
2. edycja Festiwalu Otwarcia wystartowała! Inauguracyjny wieczór rozpoczął się wernisażem wystawy „Sztuka do lat 18” w budynku Teatralnego Instytutu Młodych. W przestrzeni foyer jeszcze do niedzieli zobaczyć można rozmaite prace artystyczne (malarskie, fotograficzne, kostiumowe) wykonane przez krakowską młodzież. Zapraszamy na blog Festiwalowy
2. edycja Festiwalu Otwarcia wystartowała! Inauguracyjny wieczór rozpoczął się wernisażem wystawy „Sztuka do lat 18” w budynku Teatralnego Instytutu Młodych. W przestrzeni foyer jeszcze do niedzieli zobaczyć można rozmaite prace artystyczne (malarskie, fotograficzne, kostiumowe) wykonane przez krakowską młodzież. Na parterze budynku odbywały się również bankiet oraz pokazy krótkiego VR show Nottetempo w reżyserii Giuditty Mingucci. Na Scenie Kameralnej publiczność miała okazję obejrzeć czytanie performatywne tekstu Mariusza Gołosza POV: MASZ 12 LAT I PRZE****NE w reżyserii Stanisława Chludzińskiego.
Głównym bohaterem wydarzenia scenicznego jest Arek – dwunastoletni chłopiec, którego codzienność wypełniona jest lękiem. W szkole gnębiony jest przez swoich kolegów z klasy (w ramach dosyć anachronicznego odniesienia do świata Harry’ego Pottera Arek nazywa ich w myślach „Crabbe” i „Goyle”), a w jego głowie pojawia się uporczywy głos, który mówi mu, że wszystko robi źle. Bo Arek nawet nie umie utrzymać się na powierzchni wody na zajęciach basenowych; jego ciało samo tonie. Nie ma też żadnych przyjaciół. W domu chłopiec gra w gry komputerowe albo zaszywa się pod kołdrą w ciemności, która z dnia na dzień staje się coraz gęstsza i trudniejsza do opuszczenia. Stan psychiczny Arka, bagatelizowany lub niezauważany przez nauczycieli, stopniowo się pogarsza, a granica między rzeczywistością i negatywnymi wyobrażeniami chłopca zaczyna się zacierać. Gdyby nie kochająca mama, miałby całkiem prze****ne.
Tekst Gołosza dotyka tematów depresji, zaburzeń lękowych, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych u dzieci. Publiczność, złożona głównie z osób nastoletnich, z empatią i entuzjazmem zaangażowała się w historię Arka; czytanie performatywne zakończyło się owacją na stojąco.
Wieczór zakończył się występem grupy Impro Krk na Dużej Scenie Teatru Ludowego. Mimo początkowego onieśmielenia widownia szybko się rozgrzała i z każdą kolejną grą padało coraz więcej inspiracji dla aktorów. Młodzież bawiła się całkiem dobrze; przestrzeń co jakiś czas wypełniały mniej lub bardziej donośne wybuchy śmiechu. Grupa improwizatorów przeniosła widownię na lekcję matematyki, próbowała skonstruować, zgodnie z zamówieniem, długopis ze ściągami z funkcją suflera, śpiewała piosenkę rozwiązującą trudne do rozwiązania problemy, a także stworzyła wraz z widzami historię kryminalną. Na pożegnanie aktorzy przykazali młodzieży, aby wierzyła w marzenia i tanecznym krokiem (w rytm ostatniego improwizowanego przeboju) zakończyli widowisko.
____________
#festiwalotwarcia
POV: masz 12 lat i prze****ne
Reżyseria: Stanisław Chludziński
Autor: Mariusz Gołosz
Obsada: Marta Bizoń, Rafał Iwański, Lila Jarzębińska, Patryk Palusiński, Lech Walicki
Impro Krk
Członkowie grupy: Jacek Englisz, Aleksander Fiałek, Karina Grabowska, Mateusz Janicki,
Wiktor Loga-Skarczewski, Maciej Półtorak, Maciek Sajur, Zuzanna Skolias-Pakuła, Wanda
Skorny, Maria Spiss, Olga Szostak, Marta Waldera, Antonis Skolias
Zuzanna Piekarska, Gabriela Wilkosz
Blog Festiwal Otwarcia POV + Impro
Zuzanna Piekarska – studentka teatrologii UJ, stażystka w gazecie teatralnej Didaskalia, absolwentka University of Aberdeen.
red Anna Ryś