13.03.2020

PROLOG

Spektakl "Solaris" to kolejna premiera realizowana w ramach projektu "Przewodnicy zmysłów", którego celem jest wypracowanie takiej formy teatralnej, która pozwoli w pełni uczestniczyć w spektaklu osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Milczący bohater powieści Lema - ocean, który w bohaterach uruchamia zepchnięte do nieświadomości wspomnienia, przeczucia jest zatem tym, czym dla osób z niepełnosprawnością wzroku są pamięć lub wyobraźnia. One pozwalają oswajać i nazywać rzeczywistość, nierzadko na nowo jej się uczyć. Utrata wzroku jest jak podróż na inną planetę, na której człowiek pozostaje sam ze swoimi przeczuciami, myślami, wspomnieniami. Dlatego też w ramach spektaklu powstanie niecodzienna przestrzeń, stanowiąca prolog do przedstawienia. Rodzaj instalacji, która pozwoli widzom z niepełnosprawnością wzroku zbliżyć się do bohaterów, poznać ich historie, dotknąć miejsc, które pozostawili na ziemi. Dla publiczności widzącej będzie to okazja, by spróbować zmienić kierunek swojej percepcji i na chwilę zmienić utarte tory odbioru spektaklu. W oczekiwaniu na premierę zapraszamy Was do obejrzenia zdjęć autorstwa Klaudyny Schubert, poznajcie bohaterów "Solaris", zamkniętych w swoich przestrzeniach pamięci.

Część obsady spektaklu "Solaris" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego:
 
Maja Pankiewicz - Snaut, Katarzyna Tlałka - Matka, Piotr Fransowicz - Kris,
Anna Pijanowska - Harey, Piotr Pilitowski - Berton.

 

Spektakl "Solaris" powstał na bazie doświadczeń pracy z focusową grupą osób z niepełnosprawnością wzroku. Warsztaty te były realizowane w ramach projektu "Przewodnicy zmysłów", realizowanego z programu MKiDN "Edukacja kulturalna", z Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa.

_______________

#solaris

 

Stanisław Lem
SOLARIS

reż. Marcin Wierzchowski

 

tekst/ Magdalena Zarębska Węgrzyn
zdjęcia z nagrania video do spektaklu/ Klaudyna Schubert
redakcja/ Anka Ryś