Deklaracja dostępności

Teatr Ludowy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Teatru Ludowego dostępnej pod adresem: https://ludowy.pl.

Dane strony internetowej

  • Data publikacji strony internetowej: 2018-12-01
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-27

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Elementy strony, które nie są zgodne z ustawą:

  • Część materiałów wizualnych nie ma tekstów alternatywnych.
  • Na stronie nie ma wyszukiwarki.
  • Na stronie nie ma ostrzeżenia przed otwarciem nowego okna.
  • Do kilku elementów strony użytkownik nie ma dostępu z poziomu klawiatury.
  • Struktura nagłówkowa strony posiada błędy.
  • Na stronie są linki, które się powtarzają.
  • Brak opisów alternatywnych treści graficznych na stronie www.
  • Brak audiodeskrypcji i podpisów, i tłumaczenia na polski język migowy (PJM) na treściach video.
  • Zdjęcia i grafiki nie zawierają opisów alternatywnych.

Dostępność wymienionych materiałów Teatr planuje sukcesywnie wprowadzać i w pełni dostosować stronę do końca 2025 roku. Ogromna ilość treści na stronie wpływa na termin realizacji dostępności.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 2020-04-20
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2025-03-27

Deklarację sporządziliśmy na podstawie oświadczenia przedstawionego przez Firmę Bonjour sp. z o.o, która zadeklarowała zgodność z wytycznymi WCAG 2.1 na poziomie AA. Wykonawca przedstawił stosowne oświadczenie.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do:

Anna Ryś
Adres email: promocja@ludowy.pl
Telefon: 519 374 339

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  1. swoje imię i nazwisko,
  2. swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  3. dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  4. opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do Dyrektora naszego teatru:

Małgorzata Bogajewska — Dyrektor Teatru Ludowego
Adres: os. Teatralne 34, 31-948 Kraków
Email: teatr@ludowy.pl

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Teatr Ludowy jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiada trzy lokalizacje: Budynek główny: Duża Scena (os. Teatralne 34), Teatralny Instytut Młodych: Scena Kameralna, Scena Kolorowa, Scena Warsztatowa (os. Teatralne 23), Wieża Ratuszowa: Scena Pod Ratuszem (Rynek Główny 1).

Prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Obsługi Widza celem zapewnienia najdogodniejszych miejsc na widowni: tel.: 12 68 02 112 / email: rezerwacja@ludowy.pl.

Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo przebywać w teatrze z psem przewodnikiem/asystentem.

Duża Scena - os. Teatralne 34, Kraków

Scena zlokalizowana jest w zabytkowym budynku na Osiedlu Teatralnym i stanowi wolno stojący obiekt usytuowany przy ul. Obrońców Krzyża. Budynek stoi na plac publiczny urządzony w formie skweru. Dojście do budynku z najbliższych przystanków tramwajowych i autobusowych (przystanki: Teatr Ludowy) zajmuje nie więcej niż 5-7 minut piechotą.

Wejście główne znajduje się od strony ulicy. Do wejścia prowadzą schody bez poręczy. Drzwi są przeszklone bez kontrastowych oznaczników. Po przejściu pierwszych drzwi jest się w holu kasowym. Kasa znajduje się po lewej stronie. Przed kasą znajduje się marmurowy stolik, który należy ominąć. Okienko kasowe nie posiada udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Hol główny oddzielony jest szklanymi drzwiami. Od wewnętrznej strony holu głównego czeka na Państwa obsługa bileterska. Prosimy o zgłoszenie potrzeby pomocy przy dotarciu na właściwe miejsce na widowni lub innej części foyer teatralnego.

Kawiarnia teatralna znajduje się w lewej części holu głównego.

Wejście dla osób poruszających się na wózkach znajduje się po prawej stronie od frontu budynku (przy parkingu). Po wcześniejszym kontakcie obsługa wystawi podjazd i pomoże dostać się do wnętrza teatru. Wjazd na widownię znajduje się na tym samym piętrze. Szatnia i toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdują się na podwyższeniu (poziom wejścia głównego), na które można wjechać przy pomocy platformy przyschodowej do transportu osób z niepełnosprawnościami.

Z prawej strony budynku znajduje się ogólnodostępny parking z wyznaczonym 1 miejscem dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Istnieje możliwość wygospodarowania całego rzędu dla osób poruszających się na wózkach (8 rząd widowni) składającego się z 26 miejsc.

Teatralny Instytut Młodych - os. Teatralne 23, Kraków

Budynek Teatralnego Instytutu Młodych Teatru Ludowego znajduje się przy ulicy wewnątrz osiedla Teatralnego.

Dojście do budynku z najbliższych przystanków tramwajowych i autobusowych (przystanki: Teatr Ludowy) zajmuje nie więcej niż 5-7 minut piechotą.

Aby dojść do budynku należy kierować się na budynek główny teatru. Mając go po swojej lewej stronie należy przemieszczać się wzdłuż chodnika mając budynek po lewej stronie. W pierwszej części chodnik jest wąski i należy przejść przez płytę parkingową. Idąc wzdłuż parkingu dochodzimy do kolejnego chodnika, który prowadzi pod budynek. Na końcu chodnika skieruj się w prawą stronę. Należy przejść przez ulicę po przekątnej w prawo - droga wewnętrzna osiedlowa bez przejścia dla pieszych. Jesteś na przeciwko wejścia. Wejście do budynku znajduje się we wnęce na wprost.

Wejście główne to szklane drzwi znajdują się na poziomie chodnika na rogu budynku (po lewej stronie). Drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem.

Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami usytuowane jest na dziedzińcu wewnętrznym za budynkiem. Wzdłuż lewego boku budynku prowadzi droga wewnętrzna, na wprost znajduje się wiata, a miejsce postojowe jest jako pierwsze od lewej, skrajne stanowisko. Od strony parkingu znajduje się portiernia, która działa całodobowo. Przy wejściu jest domofon po prawej stronie - jeśli jest potrzebna pomoc przy parkowaniu prosimy o poinformowanie portiera.

Przychodząc na wydarzenie przy wejściu, czeka na Państwa obsługa bileterska. Prosimy o zgłoszenie potrzeby pomocy przy dotarciu na właściwej sali lub do innych części obiektu.

Wchodząc do obiektu na wprost znajduje się kolumna, która należy ominąć. Kolejno znajduje się przestrzeń kawiarni. Bar jest zlokalizowany w głębi sali po lewej stronie.

Główne schody i winda umożliwiająca wjazd na wyższe piętra znajdują się po prawej stronie, tuż przy wejściu do budynku. Po przejściu około 10 metrów, w strefie środkowej holu w prawą stronę znajduje się wnęka ze stanowiskiem kasowym oraz książkodzielnia. Kierując się dalej w prawo dostępny jest węzeł sanitarny z kolejno umieszczonymi wejściami do toalety męskiej, dla osób ze specjalnymi potrzebami (w pomieszczeniu znajduje się wolnostojący przewijak) oraz damskiej. Szatnia ogólnodostępna znajduje się w prawym skrzydle holu, około 5 metrów na prawo od toalet. W tym kierunku znajduje się również wyjście ewakuacyjne.

Schody prowadzące na wyższe piętra skręcają w prawą stronę. Są to kolejno 7 schodów, spocznik, 6 schodów, spocznik, 7 schodów.

Winda posiada głosowe komunikaty i oznaczenia alfabetem Braille'a.

Scena Kameralna znajduje się na parterze. Dwa wejścia na salę dostępne są z prawej strony holu tuż przy szatni. Sala umożliwia różne ułożenia widowni, również takie uwzględniające potrzeby osób poruszających się na wózkach.

Na pierwszym piętrze jest Scena Kolorowa. Wejście do sali znajduje się po prawej stronie za przeszklonymi drzwiami (drzwi są otwarte). W korytarzu po środku są umieszczone kanapy z siedziskami po obu stronach. Idąc dalej korytarzem w prawą stronę dostępny jest węzeł sanitarny - wzdłuż lewej ściany z kolejno umieszczonymi wejściami do toalety męskiej, dla osób z niepełnosprawnościami oraz damskiej. Na sali istnieje możliwość wymontowania foteli, tak aby w pierwszym rzędzie była możliwość swobodnego umieszczenia dwóch wózków. Widownia ma środkowy ciąg komunikacyjny, jest skalowana ze schodami, każdy kolejny rząd jest wyżej od poprzedniego. Tylko pierwszy rząd jest na poziomie wejścia do sali. Na korytarzach w części środkowej są umieszczone dwie obustronne szerokie kanapy.

Scena Warsztatowa znajduje się w prawej części piętra drugiego. Wejście na salę jest na końcu korytarza za drugimi przeszklonymi drzwiami wewnętrznymi. W korytarzu po środku są umieszczone kanapy z siedziskami po obu stronach. Węzeł sanitarny znajduje się po lewej stronie korytarza z kolejno umieszczonymi wejściami do toalety męskiej, dla osób z niepełnosprawnościami oraz damskiej. Sala umożliwia różne ułożenia widowni, również takie uwzględniające potrzeby osób poruszających się na wózkach. Na korytarzach w części środkowej są umieszczone dwie obustronne szerokie kanapy.

Trzecie piętro jest wyłączone z obiegu publiczności.

Scena Pod Ratuszem - Rynek Główny 1, Kraków

Scena oraz kasa biletowa znajdują się w zabytkowej piwnicy Wieży Ratuszowej. Scena ze względu na swoją lokalizację i architektoniczny zabytkowy charakter nie ma możliwości dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Brak parkingu i miejsca dla osób ze szczególnymi potrzebami. Scena, kasa biletowa znajdują się na poziomie -1 względem wejścia, klatka schodowa jest wąska, schody są strome z jednym spocznikiem. Drzwi są zabytkowe, ciężkie. Posadzka w piwnicy jest kamienista i nierówna, należy zachować ostrożność.

W holu głównym znajduje się kasa biletowa, a na wprost kasy szatnia. Toalety są zlokalizowane po bokach szatni, prowadzą do nich schody. Brak toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Scena znajduje się w prawym skrzydle piwnicy. Należy pokonać korytarz z dodatkowymi schodami. Scena nie posiada udogodnień, ani wyznaczonych miejsc dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Z naszej strony służymy pomocą, prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Obsługi Widza (email, telefon),  celem ustalenia możliwości uczestnictwa w spektaklu.rezerwacja@ludowy.pl
12 68 02 112

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Osobami odpowiedzialnymi za dostępność dla osób z niepełnosprawnością w Teatrze są:

Anna Ryś
Kontakt: promocja@ludowy.pltel./SMS 519 374 339
(poniedziałek - piątek: 10:00 - 15:00)

Justyna Mikoś
Kontakt: mikos@ludowy.pltel./SMS 503 198 709
(poniedziałek - piątek: 10:00 - 15:00)

Nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) w kontakcie z podmiotem za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W budynkach brak jest pętli indukcyjnych.

Niedostępne treści (Podsumowanie)

Strona internetowa Teatru Ludowego jest w trakcie procesu dostosowywania, a część treści wciąż może być niedostępna. Dotyczy to m.in. obrazów, grafik, oraz materiałów wideo, które nie zostały jeszcze przystosowane do wymogów dostępności. W miarę możliwości, teatr dąży do ich przystosowania do końca 2025 roku. Jeżeli napotkają Państwo trudności w korzystaniu z tych treści, prosimy o kontakt.

Strzełka w lewoStrzełka w prawo