Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
09.04.2008

„Improwizacje z Lekturami” - projekt skierowany do młodzieży

„Improwizacje z Lekturami”, czyli drogi i bezdroża wolności to nowy projekt Teatru Ludowego, który jest skierowany do młodzieży. Twórczynią i pomysłodawczynią projektu jest Inka Dowlasz.

Projekt "Improwizacje z lekturami" dojrzewał w Teatrze Ludowym (…)

„Improwizacje z Lekturami”, czyli drogi i bezdroża wolności to nowy projekt Teatru Ludowego, który jest skierowany do młodzieży. Twórczynią i pomysłodawczynią projektu jest Inka Dowlasz.

Projekt \"Improwizacje z lekturami\" dojrzewał w Teatrze Ludowym kilka lat. Improwizacje z Lekturami dadzą możliwość przeniesienia sytuacji tekstu do własnego życia, spojrzenia na swoją sytuację życiową z kilku punktów widzenia, wzbogacenia języka. Daje to praktyczny, wymierny efekt w postaci uświadomienia wagi kultury w nowoczesnym społeczeństwie.

Warsztaty nasze są istotnym zasobem edukacyjnym. Chcemy zapraszać do teatru młodzież w charakterze czynnych uczestników scenicznego zdarzenia, używając pewnych elementów rzemiosła teatralnego i przez to stworzyć pomost pomiędzy osobistym doświadczeniem i poglądem na świat uczestników, a sztuką dramatyczną.

Jak będziemy działać?

Projekt będzie trwał 9 miesięcy i miał trzy etapy:
1. marzec - maj 2008r. - Improwizacje wokół „Moralności pani Dulskiej”
„Gdyby oni byli inni”, realizowane na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie

2. wrzesień - listopad 2008r. - Improwizacje wokół „Wesela” Wyspiańskiego –
„Wolno, co mi się podoba”, realizowane na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie

3. grudzień 2008r. - Uroczyste spotkanie laureatów w Rydlówce

Projekt zakończy się uroczystym Wieczorem Laureatów w muzeum „Rydlówka”. Honorowym gościem spotkania będzie Andrzej Seweryn, aktor Komedie Francaise.

Jako przedmiot warsztatów wybraliśmy dwa pozornie odległe tytuły „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i postanowiliśmy je w pewien sposób połączyć.

„Moralność Pani Dulskiej” jest doskonałym materiałem dramaturgicznym do przeanalizowania, z różnych punktów widzenia, sytuacji młodego człowieka w rodzinie. Krokiem następnym naszej pracy będzie przeanalizowanie rożnych aspektów społecznego funkcjonowania – do czego „Wesele” jest znakomitym materiałem. Stawia szereg fundamentalnych pytań dotyczących wolności, odpowiedzialności, lojalności, zobowiązań wynikających z przynależności społecznej. Młodzież dzisiaj, wbrew pozorom, czuje się bardzo zagubiona i bardzo intensywnie poszukuje sensu. W związku z tym, że nie znajduje go tam gdzie szuka, czyli w kulturze masowej, w sieci, konsumpcjonizmie, dochodzi często do wniosku, że tych odniesień nie ma, a co za tym idzie sensu - brak.

Naszym zadaniem jest wiec w serdeczniej atmosferze teatralnej zabawy wspólnie dotknąć tego co żywe, istotne i odwieczne. Ważną rzeczą jest organizacja przestrzeni improwizacji, w związku z tym, wykorzystamy teatralne fragmenty dekoracji i kostiumy. Każda z grup otrzyma odpowiednie kostiumy i rekwizyty do wykorzystania, dzięki czemu uczestnicy będą mogli doświadczyć ról i wypływających z nich konsekwencji życiowych.

Integralną częścią warsztatu będzie prezentacja fragmentów sztuk, przygotowanych przez aktorów Teatru Ludowego. Celem wplatania gotowych fragmentów w improwizacje jest przede wszystkim zderzenie własnych poglądów, własnych wyobrażeń ze słowami samego autora tekstu.


Wejdź na Forum Teatru i zobacz całość projektu \"Improwizacje z lekturami\"

E-mail Inki Dowlasz: inkadowlasz@ludowy.pl

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Inki Dowlasz


Popularne

Obrazek
24.01.2023

SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ - "BALLADY I ROMANSE. HORROR SCHOOL MUSICAL"

Za nami druga styczniowa premiera studencka na Dużej Scenie, po której odbyło się spotkanie z aktorami. Publiczność mogła podzielić się wrażeniami po spektaklu oraz wziąć udział w dyskusji.

Zobacz więcej
Obrazek
17.01.2023

SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ - "DON KICHOT RZEWNE PIEŚNI KOBIETY POPULARNE SERIALE I RYCERZE"

14 stycznia na Dużej Scenie odbyło się spotkanie z aktorami. Publiczność mogła podzielić się wrażeniami po spektaklu oraz wziąć udział w dyskusji.

Zobacz więcej
Obrazek
17.11.2022

DOMI, JAŚ, ZOSIA i HEKS

Poznajcie pierwszych bohaterów ROMANTYCZNO-ELITARNEJ AGENCJI MATRYMONIALNEJ, w której romantic coaching to chleb powszedni.

Zobacz więcej