Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
25.06.2021

MILCZĄC PROWOKUJE

Nowa recenzja spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda" – reż. Cezary Tomaszewski

"Z biegiem czasu „milczenie, dzikość, nieśmiałość, nieporadność Iwony stawia rodzinę królewską w trudnem położeniu" – czytamy za Gombrowiczem – a „jej biologiczna dekompozycja rodzi niebezpieczne skojarzenia, nasuwa każdemu na myśl własne lub cudze braki i defekty". Na dworze królewskim absurd zaczyna gonić absurd. Jedynym ratunkiem może być zerwanie zaręczyn z Iwoną. Ale czy to możliwe? Na to może być za późno. Pozostaje już tylko zabić Iwonę, wyeliminować to, co nie pasuje. Tylko jak? Może niech udławi się ością.
Jednym z najważniejszych elementów spektaklu Tomaszewskiego jest światło (Jędrzej Jęcikowski). Buduje ono, wraz z muzyką graną na żywo (pianino – Przemysław Winnicki), wyjątkowo atmosferę fikcyjnego królewska i pozwala na wprowadzenie gwałtownych cięć w fabule. Świetna jest również scenografia (Bracia – Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży), którą mocno wykorzystał reżyser, budując postać Iwony. Tomaszewski uczynił z Schimscheiner potwora dosłownie, wkładając ją w paszczę dominującego na scenie stwora. Aktorka doskonale udźwignęła postać nijakiej, cichej Iwony. Pierwszorzędnie zaprezentowała się w śmiałej scenie otwierającej spektakl – niemo gapiąc się na widzów przez dobrych kilka minut, prowokując ich tym samym do wywoływania na sobie jakichkolwiek reakcji – oklaskami, śmiechem, a nawet (choć cichymi) komentarzami.

Równie znacząca dla treści sztuki i świetnie poprowadzona została postać Izy (Anna Pijanowska), która ostatecznie mocno zazębia się z osobą tytułowej bohaterki. Doskonale zaprezentował się cały zespół Ludowego, ale warto wspomnieć o aktorach wcielających się w rolę króla-skrytobójcy i królowej-poetki – wyśmienicie śpiewającym utwór „O mio babbino caro" Janie Nosalu i mistrzowsko dramatycznej Katarzynie Tlałce." Paulina Zięciak  Dziennik Teatralny Kraków 25 czerwca 2021.

Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

Pełna recenzja dostężpna na Dziennik Teatralny.

Popularne

Obrazek
15.01.2022

"OBRAZ/Y UCZUĆ" SPOTKANIA

Pierwsze pokazy projektu teatralnego "OBRAZ/Y UCZUĆ" w reż Krzysztofa Popiołka za nami. Gośćmi spotkań po pokazach byli: Piotr Agustyniak oraz Sebastian Duda.

Zobacz więcej
Obrazek
13.01.2022

KULISY "OBRAZ/Y UCZUĆ" W WEEKEND 14-16 STYCZNIA PIERWSZE POKAZY

Zapraszamy w kulisy Sceny Pod Ratuszem gdzie trwają prace nad projektem teatralnym "OBRAZ/Y UCZUĆ" w reż. Krzysztofa Popiołka.

Zobacz więcej
Obrazek
22.12.2021

FUNKCJONOWANIE KAS BILETOWYCH ORAZ BIURA OBSŁUGI WIDZA / ŚWIĘTA 2021

To już ostatnie dni, gdy możecie nabyć zarówno nasze BILETY PREZENTOWE , jak i VOUCHERY , aby odebrać je przed przerwą świąteczną.

Zobacz więcej