Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
16.11.2011

POLSKO - FRANCUSKI PROJEKT W TEATRZE LUDOWYM

Przedstawienie oparte na wątkach Szekspira i zrealizowane przez polsko-francuski zespół z wykorzystaniem stworzonego na potrzeby spektaklu języka zostało zaprezentowane w poniedziełek (14.10.) na scenie Teatru Ludowego

GAZETA.PL

Projekt Szekspir był realizowany w Krakowie i Villeurbane koło Lyonu w ramach wymiany artystycznej i dotyczył - jak wyjaśniają organizatorzy - realizacji spektaklu, który Szekspir mógłby napisać, gdyby zdążył. Nad projektem pracowali: Grupa Happenerska Nowa Huta z Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta, młodzież z Fundacji Teatru Ludowego i aktorzy Teatru Ludowego oraz artyści francuskiego Teatru Zeotrope z Villeurbane.

Zwieńczeniem współpracy było przedstawienie teatralne, wystawione zarówno w Polsce - w Teatrze Ludowym w Krakowie, jak i we Francji. Planowana premiera we Francji odbędzie się podczas wakacji 2012 roku. Nad jego realizacją czuwała reżyser Teatru Zeotrope Sandrine Cubier. Teatr Zeotrope w ramach projektu zorganizuje 10 przedstawień we Francji, nad którymi będzie pracować około tysiąca osób (m.in. mieszkańcy Villeurbane z mniejszymi szansami społecznymi: uchodźcy, osoby z zaburzeniami psychicznymi). W przedstawieniu zostały wykorzystane umiejętności Grupy Happenerskiej Nowa Huta (wykorzystującej m.in. szczudła, fire show, elementy sztuki cyrkowej). Formacja ta powstała w 2007 r. w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta; jej uczestnikom przyświeca chęć własnego rozwoju, łączenia niecodziennych dyscyplin i tematów, kreacja nowej rzeczywistości.
 
- Współpraca była bardzo udana; po raz pierwszy spotkałam się z tak entuzjastycznym podejściem do współpracy - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w teatrze Ludowym Sandrine Cubier. Jak wyjaśniła, na potrzeby spektaklu stworzono swoisty język, zawierający m.in. słowa polskie, francuskie i angielskie, tak aby każdy widz mógł orientować się w akcji. Fotografie Sandrine Marichal, dotyczące realizacji Projekty Szekspir, będą prezentowane w Instytucie Francuskim w Krakowie.

Partnerami projektu są: Teatr Zeotrope, Fundacja Teatru Ludowego, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Teatr Ludowy. Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Popularne

Obrazek
21.09.2022

"DOKTOR DOLITTLE" MEDIALNA PRZEDPREMIEROWO

Jesteśmy po pierwszej konferencji prasowej i próbie medialnej tego sezonu.

Zobacz więcej
Obrazek
02.09.2022

GOTOWI DO STARTU!

Już w najbliższą niedzielę 4 września dwa zespoły z naszego teatru pobiegną w szczytnym celu. Wy również MOŻECIE POMÓC

Zobacz więcej
Obrazek
23.08.2022

ŚLUBU NIE BĘDZIE

NOWY post na blogu. Zapraszamy w kulisy sesji zdjęciowej spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Zobacz więcej