Rzym. Fellini 1920-1993 reż. Dariusz Starczewski

Scena:
Duża Scena
Czas trwania:
4h (2 przerwy)
Cena:
normalny: 30 PLN , ulgowy: 30 PLN

O spektaklu

Saga rodzinna 1920-1993. Opowieści o włoskim szaleństwie.
Hołd dla włoskiego kina XX-wieku i Rzymu jako ukrytego szaleństwa – sztuki, historii i społeczeństwa.
Zbudujemy na scenie plan filmowy jak z CineCitta a w nim dom wielopokoleniowej rodziny. Na przestrzeni blisko 80 lat opowiemy historię Fellinich z Rzymu, nie przypadkiem spokrewnionych ze słynnym reżyserem filmowym Federico Fellinim, bo to jego wyobraźnia, miks realizmu i surrealizmu będzie dla nas najważniejszą inspiracją. Chcemy pokazać magię codzienności i przerażającą zwyczajność sztuki, która się nią żywi. Zmieścić dwudziestowieczne Włochy w kilkunastu żywych obrazach, posłuchać rozmów artystów iwałkoni, mieszczan i proletariuszy. Sprawdzić jak im się żyło, na kupie, w jednej kamienicy, w sublokatorskich pokojach. To będzie opowieść o dorastaniu i nauce opowiadania o świecie, który przeminął. O zmarnowanych szansach i cudzie prostoty.
Zaadaptujemy najsłynniejsze sceny z włoskiego kina, zaprosim na scenę wielkich reżyserów i postaci z ich filmów. Naszym celem będzie rozbrajanie lub potęgowanie włoskich stereotypów. Może włoskie szaleństwo wcale nie jest tylko włoskie, może w jego lustrze przegląda się Polska?

 Fabularny punkt wyjścia: Rzymska gałąź rodu Fellinich, często odwiedzana przez krewniaków z Rimini to typowa włoska familia, mieszczańska, katolicka, konserwatywna, konformistyczna, nacjonalistyczna. Jej głową jest Benito Fellini, kochający do szaleństwa swoją kuzynkę Malenę i obsesyjnie nienawidzący własnej żony Aurory. Wielbiciel Mussoliniego a potem wszystkich włoskich papieży. Pan Benito ma 13 rozbrykanych córek i jednego syna o imieniu Ultimo, bo urodził się jako ostatni. Kłóci się z ekscentrycznymi i nachalnymi sąsiadami, wydaje córki za mąż, wplątuje w politykę, nienawidzi reżyserów filmowych, nieustannie kręcących na jego podwórku jakiś wiekopomny kinowy fresk. Rodzina Fellinich marzy o wakacjach w Portofino i wyjeździe na festiwal San Remo, kłóci się na zjazdach rodzinnych, głosuje na komunistów lub faszystów, modli za papieża Włocha, otwiera co rusz jakiś w zamyśle dochodowy interes i za chwilę ogłasza jego plajtę.

11 młodzieżowych autorów scenariusza!
- Blisko 40 aktorów na scenie!
- 150 minut akcji i atrakcji!
- Włoskie stand-upy!
- Dialogi o życiu, miłości i śmierci!
- Surrealne wizje!
- Slapstik i comedia dell’arte!
- Granie na ekranie!
- Piosenki na żywo!
- Tańczymy tarantellę i saltarello!

Twórcy

Realizatorzy projektu:

Dariusz Starczewski – reżyser
Łukasz Drewniak – opieka dramaturgiczna
Jan Sarata – choreografia
Artur Sędzielarz – opracowanie muzyczne
Joanna Jaśko - Sroka - scenografia
Anna Branny – wymowa sceniczna
Katarzyna Dudek - opiekun projektu

fot. Jan Nosal