FESTIWAL OTWARCIA

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA!

Uniwersalność postaci i sytuacji sprawiła, że łatwo było wczuć się w akcję spektaklu. Choć twórczynie i twórcy przedstawienia kpią sobie z wielu tradycyjnych zachowań, swoich bohaterów traktują z czułością, nie wchodząc na poziom prostego szyderstwa. Merry Crisis to historia “nasza” i w pewien sposób swojska, a jednocześnie dobrze rezonująca z ...
Czytaj więcej

ISTNE SZALEŃSTWO

Opowiadania Natalki Suszczyńskiej ujmują bezpośredniością, humorem, akuratnością spostrzeżeń i metafor. „Dropie” w reżyserii Marcina Libera przejmują najlepsze cechy zbioru, proponując widzom zabawę, w której żarty są trochę na serio. Zapraszamy na blog Festiwalowy.
Czytaj więcej

POUCZAJĄCY, WSPANIAŁY, CHWYTAJĄCY ZA SERCE

Utwór Antoine’a de Saint-Exupéry’ego od lat budzi skrajne emocje – jedni kochają go od pierwszej lektury, inni zarzucają mu przeintelektualizowaną treść. Zapraszamy na blog Festiwalowy.
Czytaj więcej

ZDRAJCA

Czy w krótkiej formie teatralnej, wspieranej współczesną technologią, można poruszyć tak ważne tematy, jak prawo do prywatności i konieczność podejmowania decyzji? Prawdopodobnie tak... pod warunkiem, że widownia cokolwiek zrozumie.
Czytaj więcej

POROZMAWIAJMY... PROSZĘ?

Trzeciego dnia festiwalu na Scenie Kameralnej w Teatralnym Instytucie Młodzieży wystąpił Kolektyw Kolejny Teatr ze sztuką „Dziewczyna z aloesem” w reżyserii Pauliny Staniaszek, po której odbyły się warsztaty dla młodzieży prowadzone przez aktorów. Zapraszamy na blog Festiwalowy.
Czytaj więcej

NASZA I WASZA MŁODOŚĆ

„Zostawcie coś, bo już wszystko mi obaliliście”, śmieje się inspicjentka podczas wieczornej próby przed spektaklem, a aktorzy z błyskiem w oku zapowiadają: „To dopiero początek!”. Zapraszamy na blog Festiwalowy.
Czytaj więcej

WIECZÓR OTWARCIA

2. edycja Festiwalu Otwarcia wystartowała! Inauguracyjny wieczór rozpoczął się wernisażem wystawy „Sztuka do lat 18” w budynku Teatralnego Instytutu Młodych. W przestrzeni foyer jeszcze do niedzieli zobaczyć można rozmaite prace artystyczne (malarskie, fotograficzne, kostiumowe) wykonane przez krakowską młodzież. Zapraszamy na blog Festiwalowy
Czytaj więcej

JAK WYGLĄDA BANAN OD ŚRODKA?

"Jak wygląda banan od środka? Jak to jest patrzeć na świat z innej perspektywy? Jan Mikulášek wraz z obsadą pozwalają zmierzyć się z tym, co nie-opowiedziane..." Zapraszamy na blog Festiwalowy
Czytaj więcej

CHŁOPI

POTĘŻNY HYMN DO ŻYCIA, CZYLI CO O „CHŁOPACH” REYMONTA PISAŁA AKADEMIA SZWEDZKA

CHŁOPI – ta epicka powieść charakteryzuje się artyzmem tak wspaniałym, że można przewidzieć jej trwałą wartość i znaczenie, nie tylko w literaturze polskiej, ale w całym obszarze twórczego pisania, któremu nadano tu znaczący i monumentalny kształt — pisał Per Hallström, przewod- niczący Komitetu Noblowskiego Akademii Szwedzkiej z okazji przyznania Literackiej ...
Czytaj więcej

BIERNOŚĆ POLITYCZNA „CHŁOPÓW”

Coraz trudniej znaleźć powód, aby czytać CHŁOPÓW jako epicka powieść o związku człowie- ka z ziemią, którą uprawia i która go żywi. O wiele łatwiej zobaczyć w CHŁOPACH przenikliwe studium o polskiej wsi na progu nowoczesności, a konkretnie: fabularyzowaną historię poro- nionych narodzin nowego podmiotu politycznego — chłopów. Sprzyjają takiej ...
Czytaj więcej

WĄTEK KOZŁA OFIARNEGO W „CHŁOPACH” REYMONTA

Ewa Paczoska, pisząc o Chłopach Reymonta, charakteryzuje jedną z głównych tendencji kulturowych epoki
Czytaj więcej

AKTORZY PROWINCJONALNI CZYLI POCIĄG DO HOLLYWOOD

BUNTOWNIK Z WYBORU

James Dean postępował zgodnie z dewizą: Marz, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj, jakbyś miał umrzeć dzisiaj.
Czytaj więcej

DLACZEGO WARTO MARZYĆ?

Każdy z nas ma marzenia. Każdy inne, własne. Są one częścią naszego życia. I dobrze, że są, bo z nimi świat jest o wiele ciekawszy i weselszy. To one są odskocznią od codzienności i siłą napędową w życiu. Dlaczego warto marzyć?
Czytaj więcej

NIE CHCIELIŚMY, ŻEBY BYLI BARDZO PRZYSTOJNI

Jedną z moich pierwszych prac zawodowych po ukończeniu szkoły filmowej była reżyseria w teatrze w Gorzowie Wielkopolskim. Robiłam tam EMIGRANTÓW Mrożka, było to drugie przedstawienie tej sztuki w Polsce, ale to miasto, ten teatr, ci aktorzy wśród których się znalazłam, to wszystko było kwintesencją prowincji. Być może właśnie dlatego dużo ...
Czytaj więcej

JAK WAM SIĘ PODOBA

JAK WAM SIĘ PODOBA

To pasterski dramat — sielanka, odgrywająca się w jakimś idealnym lesie, na łonie matki na- tury, której zdrowy oddech ma wszystkie choroby cywilizowanego żywota uleczyć, wszystkie wady i zepsucie naprawić, ludzi dworactwem, sztucznym życiem zgangrenowanych do zdro- wia i rozumu przywrócić. Aż do XVIII w. ludzie się marzeniami takich sielanek ...
Czytaj więcej

AS YOU LIKE IT

Szekspir przekształcił Las Ardeński w nową Arkadię, gdzie „czas płynie bez troski, jakby w jakimś Złotym Wieku”. Jest to najbardziej idealistyczna ze wszystkich sztuk tego autora. W tym dramacie pasterskim zainteresowanie skupia się bardziej na uczuciach i postaciach niż na działaniach lub sytuacjach. Uwagę widza przyciąga nie to, co się ...
Czytaj więcej

SZEKSPIROWSKI PAPTULARZ

To ludzkość jest tym bohaterem, który wciąż umiera i wciąż zmartwychwstaje — wciąż kocha, wciąż nienawidzi — wije się dziś niczym robak, jutro jak orzeł wzlatuje ku słońcu/ Heinrich Heine
Czytaj więcej

ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA

WSPÓŁCZESNY DRAMAT SPOŁECZNY

Wszystkie sztuki, które nazywamy wielkimi, nie mówiąc już o tych, które nazywamy poważnymi sztukami, po- ruszają w rezultacie pewien aspekt tego samego zagadnienia, a mianowicie: jak człowiek może przekształcić świat zewnętrzny w ten sposób, by czuć się w nim jak w domu?
Czytaj więcej

SZCZĘŚCIE TO TRWAŁY SEN

Z rozmowy Anny Gromnickiej z Tomaszem Stawiszyńskim pt. „Desperacka pogoń za szczęściem”.
Czytaj więcej

ILIADA

POWTÓRKA Z ILIADY

Aby połapać się w zależnościach i relacjach, królów, herosów i bogów trzeba nie lada uwagi i sprytu. Dla tych, którzy chcą podjąć to wyzwanie, idziemy z pomocą.
Czytaj więcej

DON KICHOT RZEWNE PIEŚNI KOBIETY POPULARNE SERIALE I RYCERZE

DON KICHOT „UPOPOWIONY”

Rozmowa z Michałem Siegoczyńskim, reżyserem i autorem scenariusza spektaklu „Don Kichot rzewne pieśni kobiety popularne seriale i rycerze”.
Czytaj więcej

DONKISZOTOWSKA NOTKA NA TEMAT WYMOWY

...ale, szanowny czytelniku, rób, jak uważasz. Gdy idzie o wymowę imienia uni- wersalnego dona, wyznajemy zasadę – co kto lubi.
Czytaj więcej

BALLADY I ROMANSE. HORROR SCHOOL MUSICAL

HORROR SCHOOL MUSICAL

Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa i muzyczna wariacja na temat tomiku wierszy twórcy polskiego romantyzmu i badacza romantycznej flory i fauny, której okazy ukrywają się w zakamarkach rzeczywistości i żyją wśród nas. Poznajcie naszych bohaterów.
Czytaj więcej

WSTYD

ŚLUBU NIE BĘDZIE

Zapraszamy w kulisy sesji zdjęciowej do spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Premiera Sceny Pod Ratuszem.
Czytaj więcej

BEZMATEK

BAJKA

"Wstrząsająca od bólu, szczera, delikatna i czuła jest książka Miry Marcinów „Bezmatek”. Opowiada o doświadczeniu, które jest uniwersalne i którego uczestnikami prawie wszyscy byliśmy lub będziemy".Marcin Liber
Czytaj więcej

UOBECNIENIE

Pierwszy tekst kontekstowy do premiery spektaklu „Bezmatek” w reż. Marcina Libera. Premiera Scena Pod Ratuszem 17 października 2021.
Czytaj więcej

ANDŻEJ ŚNIEGU

JEST! TU I TERAZ. I TYLKO TO SIĘ LICZY.

"Andżej Śniegu" to impresja autobiograficzna, monodram autorstwa i w wykonaniu legendy nowohuckiej sceny - Andrzeja Franczyka. To szczera i pozbawiona masek opowieść, spowiedź, wyznanie, nie pozbawione jednak pewnej dozy humoru. Autor i aktor jednocześnie podejmuje ze sceny niezwykle intymną i osobistą rozmowę z widzem.
Czytaj więcej

NA BUKOWYM BERDZIE

Pierwszy tekst kontekstowy do premiery spektaklu „Andżej Śniegu/ Monodram łobuzerski wzniosły” w reż. Tadeusza Łomnickiego. Premiera Scena Pod Ratuszem 7 listopada 2021.
Czytaj więcej

GŁOS LUDZKI / PIAF

JESTEŚMY SAMI

Materiał kontekstowy do premiery spektaklu „Głos Ludzki/ Piaf” w reż. Macieja Namysło. Premiera Scena Pod Ratuszem 26 września 2021.
Czytaj więcej

PLAYLISTA

Na wskroś teatralny monodram Jeana Cocteau, zainspirowany uwagami aktorek, które skarżyły się, że nie mogą w pełni pokazać swoich możliwości.
Czytaj więcej

PRZEBUDZENIE

Pierwszy tekst kontekstowy do premiery spektaklu „Głos Ludzki/ Piaf” w reż. Macieja Namysło. Premiera Scena Pod Ratuszem 26 września 2021.
Czytaj więcej

IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

W KOŁO

Tekst Aldony Kopkiewicz do programu spektaklu „ IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA” w reż. Cezarego Tomaszewskiego.
Czytaj więcej

WUJASZEK WANIA

CZECHOWSKI INTELIGENT

Czechowowski inteligent należał do ludzi, którzy skupiali w sobie głębszego rodzaju ciekawość, na jaką stać tylko człowieka obarczonego niemal niedorzeczna niezdolnością do urzeczywistniania swych zasad i ideałów: był on człowiekiem oddanym pięknu moralnemu, błogostanowi wewnątrz własnej ...
Czytaj więcej

7 OSÓB, KTÓRYCH STRATY DOŚWIADCZYSZ W SWOIM ŻYCIU

Tekst "7 osób, których straty doświadczysz w swoim życiu?"/ Ola Wrona. Nowy materiał kontekstowy oraz zdjęcia z backstage sesji plakatowej spektaklu "Wujaszek Wania" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Premiera - Scena Pod Ratuszem 03|05 czerwca 2021.
Czytaj więcej

GODNOŚĆ

…nic nie ma dla człowieka większego znaczenia niż podstawowe poczucie godności, którego domaga się on zarówno od siebie, jak i od innych.
Czytaj więcej

WŁADCZYNI MUCH

WYSPA

Tekst "Gry komputerowe nie są stratą czasu. Jak wykorzystać je w prawdziwym życiu?" Katarzyny Nowakowskiej. Nowy materiał kontekstowy oraz zdjęcia z backstage sesji plakatowej "Władczyni much" w reż. Konrada Dworakowskiego. Premiera Duża Scena 07 marca 2021.
Czytaj więcej

GRA

"W podstawowym znaczeniu jest niemal synonimem zabawy." Nowy materiał kontekstowy oraz zdjęcia z backstage spektaklu "Władczyni much" w reż. Konrada Dworakowskiego. Premiera Duża Scena 07 marca 2021.
Czytaj więcej

REALITY SHOW

Tekst kontekstowy ""Azja Express", czyli czego uczy nas najdroższe i pewnie najgłupsze reality show?" Emilii Dłużewskiej oraz zdjęcia z próby do spektaklu "Władczyni much" w reż. Konrada Dworakowskiego. Premiera Duża Scena 07 marca 2021.
Czytaj więcej

BOSKA

BOSKI FAŁSZ

Prawdziwa historia Florence Foster Jenkins – najgorszej śpiewaczki świata.
Czytaj więcej

SOLARIS

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Odpowiedzialność w sensie, o jaki tutaj głównie mi chodzi, zakłada nie tylko, że ktoś jest sprawcą jakiegoś czynu (co jest tylko opisem empirycznym), lecz także, że jest winny - winny w sensie moralnym, nie prawnym. Różnica ta staje się jasna, gdy pomyślimy, że ludzie czasem z powodów moralnych popełniają czyny, ...
Czytaj więcej

CENA NIEWAŻKOŚCI. KULISY LOTU POLAKA W KOSMOS | Część druga

Drgania coraz większe, przeciążenie wciąż rośnie, wydaje się, że ciało waży tonę. Na wysokości dwunastu i pół kilometra statek przekracza barierę dźwięku. Przeciążenie nie pozwala oddychać, kosmonauci łapią powietrze haustami.
Czytaj więcej

CENA NIEWAŻKOŚCI. KULISY LOTU POLAKA W KOSMOS | Część pierwsza

"Kabina Sojuza ciasna. Wszędzie upchane kontenery ze sprzętem potrzebnym do przeżycia na orbicie. Fotele twarde, dopasowane do kształtu ciała kosmonautów. Przed twarzą dwieście przycisków i sygnalizatorów, ekran kontroli napędu statku. " Tekst kontekstowy do programu spektaklu "SOLARIS".
Czytaj więcej

SPALONA SŁOŃCEM

Nawet z dala od świata, w zamknięciu i ciemności dopadną cię te emocje, które konsekwentnie przez lata spychałeś gdzieś w głąb nieświadomości i konsekwentnie zamiatałeś pod dywan. Teraz wychodzą na wierzch, przez ciało, spalają od środka.
Czytaj więcej

MARZY MI SIĘ

Ile drobnych, denerwujących, ignorowanych na co dzień czynności dziś pozostaje w sferze jedynie marzeń? Pójście do sklepu, wyjście do knajpy, wejście w tłum ludzi na imprezie wśród dźwięków ogłuszającej muzyki. Dziś to tylko wspomnienia, marzenia, których nie można spełnić.
Czytaj więcej

ZOO

W zamknięciu zakres czynności i ruchów jest powtarzalny, ograniczony przestrzenią. Człowiek zaczyna funkcjonować jak zwierzę w klatce, które codziennie przemierza te same trasy.
Czytaj więcej

NOC

Bernarda Sartoriusa dręczy bezsenność. Ten dziwny stan zawieszenia wywołuje omamy dźwiękowe - zdaje mu się, że słyszy szum oceanu. Kiedy w końcu zasypia o poranku znów budzą go dźwięki, które są jedynie wytworem jego głowy.
Czytaj więcej

MUCHA

W kwaterze Alex Snaut pojawia się mucha. To małe istnienie, w normalnym życiu tak często nawet niezauważane, przywołuje wspomnienie matki i pragnienie, by była obok.
Czytaj więcej

SAMOTNOŚĆ

W izolacji najgorsze jest przebywanie tylko ze sobą. Podświadomość codziennie podsuwa myśli, że to tylko sen, że to za chwilę się skończy. Jednak za chwilę okazuje się, że to kolejny, taki sam wczoraj, taki sam jak jutro, upiorny dzień wypełniony po brzegi tylko i wyłącznie mną, moim "ja", moimi myślami, ...
Czytaj więcej

NIEREALNOŚĆ

W izolacji każdy dzień wygląda tak samo. Powtarzalność nadaje istnieniu rytm, w którym człowiek traci kontakt z rzeczywistością. Sartorius, członek załogi Solaris, źle znosi ten stan odrealnienia.
Czytaj więcej

EKSPERYMENT

Tkwienie w izolacji skłania Alexa Snauta do refleksji, że cała załoga Solaris jest poddawana osobliwemu eksperymentowi. Ocean sprawdza ich wytrzymałość podsuwając "gości", tych z którymi wiąże się skrywane często poczucie winy. Przebywający w odosobnieniu naukowcy zaczynają współegzystować z hologramami swojej pamięci.
Czytaj więcej

RAPORT

Alex Snaut zdaje raport z sytuacji załogi na stacji Solaris. Odizolowani od siebie członkowie zespołu są odwiedzani przez "gości". Ocean wyciąga z ich pamięci wspomnienia o bliskich zmarłych, którzy w fizycznej powłoce nawiedzają ich w izolatkach.
Czytaj więcej

NUDA

Kris Kelvin przybywa na Solaris najkrócej, ale powoli zaczyna odczuwać wpływ oceanu. Wciąż ma poczucie, że ktoś go obserwuje, patrzy mu przez ramię. To nieustające wrażenie czyjejś obecności jest tak dojmujące, że pozbawia go jakichkolwiek możliwości kreowania, formułowania myśli.
Czytaj więcej

DESZCZ

Naukowcy przebywający na stacji Solaris stracili ze sobą łączność. Alex Snaut jest przekonana, że to działanie oceanu. To on ich od siebie odizolował i skazał na tkwienie w pustce.
Czytaj więcej

OCEAN

Alex Snaut przebywa na stacji Solaris. Celem jej misji jest między innymi zbadanie natury tajemniczego oceanu, który znajduje się na planecie. Tymczasem okazuje się, że to ocean w niewyjaśniony sposób prowadzi eksperyment na ludzkiej świadomości. Skanuje ją, prześwietla, a następnie wyciąga z pamięci najbardziej skrywane wspomnienia.
Czytaj więcej

PROLOG

Spektakl "Solaris" to kolejna premiera realizowana w ramach projektu "Przewodnicy zmysłów", którego celem jest wypracowanie takiej formy teatralnej, która pozwoli w pełni uczestniczyć w spektaklu osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Czytaj więcej

PIPPI

"KŁAMSTWA" PIPPI TO POETYCKA SIŁA TWORZENIA

„Dorośli nigdy nie mają przyjemności. Mają tylko mnóstwo nudnej roboty, głupie ubrania, odciski i pidatki kominalne” [powiedziała Pippi]
Czytaj więcej

"PIPPI" w NOWEJ HUCIE!

Rezolutna "PIPPI" poznaje okolice Teatru Ludowego. Premiera spektaklu w reżyserii Maćko Prusaka - 22 lutego na Dużej Scenie. /Kulisy sesji plakatowej.
Czytaj więcej

ANIOŁY W AMERYCE

ANGELUS NOVUS

Oczy szeroko rozwarte, usta otwarte, skrzydła rozpięte. Tak musi wyglądać anioł historii.
Czytaj więcej

"SILENCE = DEATH"

"Cisza znaczy śmierć"|Zdjęcia z próby spektaklu "ANIOŁY W AMERYCE" oraz fragment wywiadu z Jakubem Janiszewskim.
Czytaj więcej

KOSTIUM

Wizyta w pracowni krawieckiej. Praca nad kostiumem.
Czytaj więcej

ANIOŁ

Kulisy sesji plakatowej| "ANIOŁY W AMERYCE".
Czytaj więcej

KRAKOWSKA LEKKOŚĆ BYTU

ŻOŁĄDKOWA LEKKOŚĆ BYTU

#żołądkowalekkośćbytu - premierowo na Scenie Pod Ratuszem. Tekst piosenki Michała Chludzińskiego.
Czytaj więcej

KAWIARNIANYCH FILOZOFÓW MYŚLI WYBRANE

Tekst Michała Chludzińskiego opatrzony zdjęciami z próby do spektaklu "Krakowska lekkość bytu".
Czytaj więcej

POD ADRESEM RYNEK GŁÓWNY 1

Od dnia gdy upadł motel Krak, gdy zamknięto i zburzono bar Smok, gdy na Rynku wylądowała głowa Mitoraja, a Szajbus, wariat z Vis a Vis, powiesił się z rozpaczy, coś się w mieście zepsuło.
Czytaj więcej

TYLKO KONIEC ŚWIATA

ZDJĘCIA RODZINNE

Zapraszamy w rodzinną podróż - materiał z kulis sesji wizerunkowej i plakatowej do spektaklu Ewy Rucińskiej "Tylko koniec świata".
Czytaj więcej

POWRACAM I CZEKAM

Przemierzam na nowo krajobraz, wstecz. Każde miejsce, nawet najbrzydsze czy najgłupsze, chcę odnotować, że widzę je po raz ostatni, udawać, że je zatrzymam. Powracam i czekam.
Czytaj więcej

ANTOINE

On to się w ogóle nie zmienił. Zawsze był taki porywczy. Jak tylko zaczął mówić, to od razu krzyczał na wszystkich.
Czytaj więcej

SUZANNE

Z najmłodszymi dziećmi jest tak, że albo się na nie chucha i dmucha, albo w ogóle nie zwraca się na nie uwagi. Ona zawsze była gdzieś pomiędzy.
Czytaj więcej

MATKA

Rodzina zawsze była dla niej najważniejsza. Potrafiła dla nich ze wszystkiego zrezygnować.
Czytaj więcej

CATHERINE

Śliczna z niej była dziewczynka. Zawsze tak patrzyła tymi dużymi ciemnymi oczami.
Czytaj więcej

LOUIS

Louis był dobrym dzieckiem. Nie sprawiał kłopotów, był grzeczny, mądry i może trochę... małomówny?
Czytaj więcej

KOLACJA DLA GŁUPCA

SZOKUJĄCE ZNALEZISKO

Nie uwierzycie, co odkryliśmy w naszych podziemiach…
Czytaj więcej

DZIK JEST DZIKI, DZIK JEST ZŁY, DZIK JEST PLASTIKOWY*

Niespodziewanie do obsady spektaklu „Kolacja dla głupca” dołączył jeszcze jeden aktor. Co prawda trafiła mu się rola dalekoplanowa, ale trudno go przeoczyć. Przyjechał do nas z odległej, choć jednocześnie bardzo bliskiej krainy – z internetów.
Czytaj więcej

CHWAŁA GŁUPCOM!

W jaki sposób opowiedzieć o Głupocie? Najlepiej oddać jej głos. Na to zdecydował się Erazm z Rotterdamu w swojej „Pochwale głupoty”. Choć ta groteskowa rozprawa powstała w 1506 roku, dzisiaj ciągle jest aktualna. Co jak co, ale Głupota się nie starzeje.
Czytaj więcej

ZMOWA MILCZENIA

CIĘCIE

Włosy ścinano w chwilach przełomowych: na znak opanowania umiejętności mowy, dorastania, małżeństwa; ścinano je w ramach wymierzania kary: przy przedwczesnej utracie dziewictwa czy narodzinach nieślubnego dziecka; starannie rozczesywano je przed porodem i układano po śmierci.
Czytaj więcej

O TYRANII

Lekcje z XX wieku profesora Timothy'ego Snydera
Czytaj więcej

CISZA NA PLANIE / BACKSTAGE

Już tylko dni dzielą nas od pierwszej wiosennej premiery. Zapraszamy do obejrzenia zakulisowych zdjęć z sesji wizerunkowej do spektaklu "Zmowa milczenia".
Czytaj więcej

MIĘDZY DYSTOPIĄ A ANTYUTOPIĄ

Wyobraź sobie, że z dnia na dzień tracisz swoją tożsamość. Gdzie się znajdujesz – w dystopii czy antyutopii?
Czytaj więcej

MISTRZ I MAŁGORZATA

MISTRZ I DIABEŁ

Andrzej Drawicz o Bułhakowie [MISTRZ I DIABEŁ] oraz zdjęcia z sesji plakatowej do spektaklu "Mistrz i Małgorzata".
Czytaj więcej

ŻONY

Niektóre najwybitniejsze dzieła literatury rosyjskiej przetrwały do czasów współczesnych tylko dlatego, że żony ich autorów miały odwagę je przechować.
Czytaj więcej

NA POCZĄTKU I NA KOŃCU CZASU

PLAKAT

Jak powstaje plakat? Ile pracy, czasu i energii kosztuje fotografa znalezienie odpowiedniego ujęcia? Zapraszamy w podróż wraz z ekipą spektaklu NA POCZĄTKU I NA KOŃCU CZASU.
Czytaj więcej

STREFA RADIOAKTYWNEGO ZAPOMNIENIA

STREFA RADIOAKTYWNEGO ZAPOMNIENIA. Jak jest teraz? Zapraszamy na wycieczkę śladami ekstremalnych podróżników.
Czytaj więcej

HAŃBA

#METOO

Gdyby wszystkie kobiety, które były molestowane lub seksualnie napastowane napisały "ja też" w swoim statusie, dałybyśmy ludziom pojęcie o skali tego problemu. - trzecie tekst kontekstowy do premiery Hańby w reż. Marcina Wierzchowskieo.
Czytaj więcej

KAT

Kat miał często specjalną relację z ofiarą. Skuteczna egzekucja wymagała przecież współpracy. W interesie zarówno kata, jak i ofiary było, aby wszystko przebiegło jak najsprawniej, tak aby umierający nie męczył się niepotrzebnie, a kat nie naraził się żądnej krwi publiczności.
Czytaj więcej

MANIPULACJA

Manipulacja, stronnicze oskarżenia, historie z realnego życia, białe i czarne postacie, wyroki, ofiara i kat...- pierwszy tekst kontekstowy do premiery "HAŃBY" JOHNA MAXWELLA COETZEEGO
Czytaj więcej

PANNA JULIA

JEŚLI NIE JESTEŚ GŁASKANY TWÓJ RDZEŃ KRĘGOWY USYCHA

W CO GRAJĄ LUDZIE Psychologia stosunków międzyludzkich Erica Berne'a.
Czytaj więcej

ŚWIĘTO

Ciężko mi o tym tak po prostu napisać, najlepiej będzie, jak przeczytasz monolog Jeana, przy którym ten temat pojawia się w pełni rozwinięty
Czytaj więcej

SALTO W TYŁ

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Szukając literackich inspiracji do powstającego spektaklu "SALTO W TYŁ, reżyser" Maćko Prusak i dramaturżka i autorka adaptacji - Marta Giergielewicz odwołali się do mistrzów literatury czeskiej i nie tylko. W skład zestawu bazowego weszło 6 książek, które najwierniej opisują bądź tworzą kontekst spektaklu.
Czytaj więcej

KILKA PRAWD O EMILU ZATOPKU

Czeski robotnik z Koprivnic, któremu świat zawdzięcza wynalezienie treningu interwałowego.
Czytaj więcej

ZZA KULIS

Jesteśmy na półmetku prób do pierwszej wiosennej premiery. Zapraszamy do obejrzenia zza kulisowych zdjęć z sesji wizerunkowej do plakatu.
Czytaj więcej

SĘDZIOWIE

JEWDOCHA DO SAMEGO KOŃCA WIERNA SWEJ MIŁOŚCI

Jedna z najpiękniejszych postaci kobiecych w twórczości Wyspiańskiego, tragiczna Jewdocha.
Czytaj więcej

SZUKANIE I SZPERANIE

Rozmowa z Barbarą Ferlak, scenografką spektaklu "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
Czytaj więcej

PROWOKUJE DO SZYBKIEGO FILMOWEGO MONTAŻU

Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu...
Czytaj więcej

SĘDZIOWIE

Zakulisowe przygotowania do sesji zdjęciowej.
Czytaj więcej

TOŻSAMOŚĆ WILA

PRZED PREMIERĄ STUDENCKĄ

W oczekiwaniu na premierę studencką prezentujemy zakulisowe zdjęcia scenografii Justyny Łagowskiej oraz tekst Tadeusza Łomnickiego - tytułowego Wila.
Czytaj więcej

MICKIEWICZ, GAŁCZYŃSKI, LEŚMIAN, BRONIEWSKI

Fragment z WIELKIEJ IMPROWIZACJI mówiący o Nowej Hucie, prawdopodobnie!/ Tryptyk: Notatki z nieudanych rekolekcji Paryskich, Londyńskich i Nowohuckich./ Cudem odnaleziony wiersz Leśmiana, może pierwowzór!? /Broniewski - Tu raczej zaskoczenia nie ma.
Czytaj więcej

ZALEW NOWOHUCKI

Ostatni gość SPOTKANIA KLASOWEGO BUDYNKÓW znalazł dla nas czas. "ZALEW" był w dobrym humorze. Zaprosił nas na wędkowanie.
Czytaj więcej

CEGŁA CEGLE NIE JEST RÓWNA

Gdy powiedziano nam, że w spektaklu będziemy wykorzystywać cegły nie zrobiło to na nas wrażenia. W Teatrze można spotkać ciekawsze elementy dekoracji, lecz dwie tony pobudziły wyobraźnię.
Czytaj więcej

SPOTKANIE KLASOWE BUDYNKÓW

Co słychać w Barze Centralnym? O kim śni Stylowa i kto na kogo tu spogląda? Na co skarży się Meksyk? Marzenia od Socjalnego. Aspiracje Modernity... i gdzie właściwie jest Zalew? Za kulisami video.
Czytaj więcej

SPOTKANIE Z NIEZNAJOMĄ W KLUBIE VIOLA NA OS.MŁODOŚCI 1

"W Krakowie nie miałby do kogo gęby otworzyć. (...)W Hucie będzie gwiazdą!"
Czytaj więcej

APOKRYF I

Z twórczego chaosu, z bezkształtnej magmy wyłaniają się cienie postaci, docierają pierwsze głosy:
Czytaj więcej

ZAHIPNOTYZUJ MNIE

HIPNOTYCZNA SETKA

Jesteśmy po premierze - zobaczcie wszystkie emocje, które zagościły na naszych twarzach od momentu pierwszych prób, aż do premiery.
Czytaj więcej

ROZWIĄZYWANIE SZARADY

Rozmowa z Zygmuntem Koniecznym, kompozytorem utworów do spektaklu "Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego"
Czytaj więcej

ZAKULISOWE SEKRETY

Wszystko nabiera kształtów, a kostiumy przestają być bezimienne.
Czytaj więcej

MAZELTOFF

Słodkości na nową drogę życia
Czytaj więcej

OPRAWA PLASTYCZNA JEST TYLKO DOPEŁNIENIEM

Pierwsze propozycje, suto zastawione stoły, budowane dekoracje, ogromne okna nie zdały egzaminu, dlatego trzeba było poszukać inspiracji gdzie indziej.
Czytaj więcej

ZAHIPNOTYZUJ MNIE

Making of - zakulisowe przygotowania do sesji zdjęciowej.
Czytaj więcej

FESTIWAL PREMIER

SMS-y DO EWKI

Sally szykuje się na weekend za miastem
Czytaj więcej

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.3

Przez "zaświrowanie" określałyśmy wtedy mniej niż łóżko, więcej niż buzi.
Czytaj więcej

MAKING OF!

Akt równoległy. Po prostu odrobina dobrej zabawy! MONIDŁA
Czytaj więcej

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.2

Pewnego dnia R. był w złym nastroju w pracy i wychodząc zapytałam czy wszystko w porządku, czy w czymś mogę pomóc...
Czytaj więcej

Z PAMIĘTNIKA SALLY CZ.1

Przeczytaj wpis poznaj sekrety przyszłej bohaterki spektaklu AKT RÓWNOLEGŁY.
Czytaj więcej

KOTKA

Jest gorąco, emocjonalnie i zmysłowo / zdjęcia z próby.
Czytaj więcej

FUTRZASTA SPECYFIKA RZECZY

Spektakl "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" startuje o 19.00.
Czytaj więcej

TAM GDZIE JEST MIŁOŚĆ, NIE MA BIEDY

Już zaledwie trzy dni dzielą nas od drugiej premiery FESTIWALU PREMIER. Zapraszamy na spektakle od 28 kwietnia na Scenę Pod Ratuszem.
Czytaj więcej

# DZINA # PARCHA # DZIAD

"Zmienia się tylko język opowieści...". Rozmowa z Aleksandrą Popławską reżyserką spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - druga część wywiadu.
Czytaj więcej

"KAŻDY MA SWOJEGO STEFANA"

Młode małżeństwo, sprzedaje swoje lokum w mieście. Właśnie wprowadza się do nowo wyremontowanego domu na prowincji. Jest cisza, spokój, sielanka i błogostan. Jest idealnie?!
Czytaj więcej

PONIEDZIAŁEK W PONIEDZIAŁEK

Wywiad z Jackiem Poniedziałkiem, autorem tłumaczenia oraz reżyserem sztuki Tennessee Williamsa "KOTKA NA GORĄCYM BLASZANYM DACHU"
Czytaj więcej

TRZYMAJĄC KCIUKI

"Boże jacy oni młodzi, oni nie wyglądają na absolwentów, oni wyglądają jak maturzyści" - zapraszamy na wywiad.
Czytaj więcej

AKTORZY JUTRA

Bacznie ich obserwujcie, bo to od waszej opinii, od waszej przychylności w kierunku ich talentu zależy czy "NOWE" w przyszłości stanie się "DOBRZE ZNANYM".
Czytaj więcej

HALUCYNACYJNE SNY

"Zmienia się tylko język opowieści...." - Rozmowa z Aleksandrą Popławską reżyserką spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - pierwsza część wywiadu.
Czytaj więcej

WYBUCHOWY KOKTAJL

Miłość, śmierć, taniec, pożądanie, rozpacz i samotność ? Czyż nie jest tak, że każdy z nas, ma w sobie koktajl tak wybuchowy, że może podpalić cały świat...
Czytaj więcej

AKT PO AKCIE

Czym jest taki skok? To AKT RÓWNOLEGŁY.
Czytaj więcej

TEMPERAMENT

Beczka prochu, która może wybuchnąć w każdej chwili...
Czytaj więcej

NIECIERPLIWOŚĆ

O tym jak to "DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU" zakrzywiło czasoprzestrzeń.
Czytaj więcej

FESTIWAL PREMIER

Zaglądajcie na Bloga! W każdym tygodniu okołofestiwalowe newsy, wywiady, spotkania, nowe twarze, ciekawostki, zakulisowe wizyty u aktorów, scenografów, muzyków, spotkania promujące i wiele innych... Bądźcie z nami na bieżąco!
Czytaj więcej

SEKRETNE ŻYCIE FRIEDMANÓW

USUNIĘTE SCENY

Podróż dobiegła końca. Ostatni tydzień prób jest zawsze tygodniem uważnego przyglądania się konstrukcji spektaklu. Wsłuchujemy się uważnie w głos pierwszych widzów - dyrekcji, kolegów z teatru, publiczności przedpremierowej.
Czytaj więcej

KALENDARIUM SPRAWY

Po 13 latach i czterech odmowach zwolnienia warunkowego, Jesse Friedman zostaje zwolniony z więzienia.
Czytaj więcej

NAJPIERW POJAWIŁ SIĘ KOLOR ŻÓŁTY

Większość rekwizytów to pamiątki. Friedmanowie bawili się, kręcili filmy, robili magiczne sztuczki.
Czytaj więcej

DAVID

Dla Davida, najstarszego syna Arnolda i Elaine, kariera zawsze była ważna. Sam o sobie mówi, że najważniejsze rzeczy w jego życiu to kariera i rodzina.
Czytaj więcej

ELAINE

Elaine sama o sobie mówi, że nie spotyka jej nic dobrego. Jej rodzice rozstali się, kiedy była mała. Ojciec wstał pewnego dnia i wyszedł, zostawiając ją z matką samą...
Czytaj więcej

FILMIKI RODZINNE #3

Zamieszczamy rekonstrukcję filmu, który Friedmanowie nagrali ostatniego dnia wolności Arnolda Friedmana, w noc przed pójściem do więzienia...
Czytaj więcej

ARNOLD

Jest rok 1987. Arnold Friedman jest głową rodziny, nauczycielem i filmowcem-amatorem. Zamiłowanie do kamery ma od dziecka i jest to zamiłowanie, które przekazał swoim synom ? Davidowi, Sethowi i Jessemu. Wspólnie bawią się i wygłupiają, tworzą skecze i krótkie filmy, które trafiają do archiwum rodzinnego...
Czytaj więcej

FILMY RODZINNE #2

Zamieszczamy kolejną odsłonę domowej produkcji rodziny Friedmanów. Film według młodzieńczego scenariusza Davida Friedmana...
Czytaj więcej

PRZESŁUCHANIE

W zeszłym tygodniu przesłuchiwaliśmy Arnolda i Jessego Friedmanów. Jak dobrze pogrzebać, to w każdym znajdziemy skazę. Czasami skaza może okazać się zbrodnią. Katolicy wierzą w przebaczenie, Żydzi wierzą w winę. To nie przypadek, że Proces napisał Kafka.
Czytaj więcej

CZAROWNICE

"Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!? To kultowa kwestia z jednego z najbardziej rozpoznawalnych skeczy Monty Pythona, w którym grupa odzianych w szkarłat inkwizytorów tropi herezję w Londynie z początku XX wieku.
Czytaj więcej

ARCHIWUM RODZINNE FRIEDMANÓW

Kamera była szóstym mieszkaniem domu Elaine i Arnolda Friedmanów. Częścią materiału dysponujemy, część rekonstruujemy. Zaglądając do rekonstruowanego archiwum rodzinnego, zaglądamy jednocześnie na salę prób...
Czytaj więcej

AMERYKA, AMERYKA? SPRAWA PRZEDSZKOLA McMARTINÓW

Zacznijmy od fantazji. Mieszkasz w Los Angeles, Mieście Snów, za oknem słynny znak HOLLYWOOD, ocean, plaża. Jesteś obywatelem najpotężniejszego kraju na świecie, nic ci nie grozi. Nic.
Czytaj więcej

MÓJ 1987

I znów przenieść się chcę w głąb czasu, choć bardziej punktowo tym razem. Rok 1987, przepołowiony moimi 11. urodzinami. Toruń. Czwarta i piąta klasa podstawówki. Przestrzeń polityczna i społeczna nie istnieją w moim 11-letnim życiu. Świat kręci się wokół szkoły, podwórka, kościoła i miłości. Co pamiętam?
Czytaj więcej

GRZEBIEMY W LATACH 80-TYCH

Grzebiemy w latach 80-tych. Podróżujemy w czasie i przestrzeni. W mojej pamięci to czas kartek żywnościowych, pięciocyfrowych numerów telefonów, Sofixów, Kaszpirowskiego, Commodore 64, teledysków w Wideotece Szewczyka, piątkowej listy przebojów w Trójce (Niedźwiedzki) i niedzielnej w Dwójce (Fabiański), „Bajtka” i „Detektywa” w kioskach „Ruch”. Youtube wspomaga pamięć bogactwem drobiazgów.
Czytaj więcej

SEKRETY

Spektakl-projekt. Współczesna wersja "polowania na czarownice" inspirowana nominowanym do Oscara filmem dokumentalnym Andrew Jareckiego "Capturing the Friedmans". Zapraszamy do świata rodziny Friedmanów.
Czytaj więcej